Německá větrná energetika se zadrhla

Stavba větrných elektráren se bez státní podpory v Německu zadrhla. Foto: wikipedia.org Philip May

V Německu od roku 2017 klesá počet nových instalovaných větrných elektráren a tak firmy propouštějí. Opět se proto ozývají výzvy k vládní pomoci. Bez ní to prý nepůjde.

Větrné elektrárny mají být jedním z pilířů německé Energiewende a k jejichž množství v zemi vzhlíží s úctou všichni příznivci těchto technologií. Jenže od roku 2017 se jich staví stále méně. O práci tak už od roku 2017 podle odborového svazu IG Metall Küste přišlo 26 tisíc lidí, uvádí web deníku Handelsblatt. V roce 2016 přitom sektor zaměstnával 161 tisíc lidí, kteří se zabývali výrobou, montáží a údržbou systémů. Podle listu tak celkově v oboru zanikla již asi pětina míst.

Čtěte také:
Česko páchá energetickou sebevraždu
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?

V zemi, která je svými větrnými parky pověstná, je to překvapivý vývoj. Stroj Energiewende, tedy německé změny energetiky, se zjevně začal zadrhávat přesně ve chvíli, kdy začalo být jasné, že státní pobídky pro obnovitelné zdroje nebudou trvat věčně. Tedy od roku 2017, kdy vláda přestala garantovat výkupní cenu pro nově instalované turbíny, a dotace již dostávají jen vítězové tendrů, kteří nabídnou nejnižší cenu.

Podle jednoho z odborových předáků Meinharda Geikena je situace vážná. „Jestli politici a společnost nepomohou, vystoupíme z větrné energetiky ještě dříve, než z uhlí,“ řekl Handelsblattu.  Perspektivu nabízí trhy v Asii a Jižní Americe a také část zemí v Evropě. Ale sektor potřebuje fungující domácí trh. Ten však letos v prvním čtvrtletí odebral jen 40 turbín, oproti několika stovkám, běžným v předchozích letech. A zájemců o stavbu nových parků zatím stále ubývá, takže i letošní výběrová měla velmi špatné výsledky. Trend zřejmě posiluje i odpor místních občanských iniciativ, které již ovládly know-how jak blokovat stavbu nových větrných elektráren.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech