Německé uhelné regiony dostanou bilion

Pomoc regionům schválila vláda kancléřky Angely Merkelové. Foto: wikipedia.org

Německá vláda hodlá finančně podpořit strukturálně slabé regiony, které postihne plánovaný odklon od těžby a spalování uhlí. Oblastem, ve kterých se v příštích letech uzavřou doly a tepelné elektrárny, hodlá přispět na rozvoj miliardami eur.

Vyplývá to z dokumentu, která včera schválil kabinet kancléřky Angely Merkelové, informovala agentura DPA. Německo plánuje přestat používat uhlí pro výrobu elektřiny do roku 2038.

Čtěte také:
Němci zaplatí za Energiewende až bilion eur
Německo skončí s uhlím do roku 2038

Čtyřem spolkovým zemím, které plánovaný odklon od uhlí nejvíce postihne, tedy Severnímu Porýní-Vestfálsku, Braniborsku, Sasku a Sasku-Anhaltsku, slíbila německá vláda do roku 2038 finanční pomoc ve výši 40 miliard eur (více než bilion korun). Na okamžitou pomoc vyčlenila 240 milionů eur (šest miliard korun).

V tradičních uhelných revírech v Porýní, v Lužici a ve středním Německu závisí na těžbě uhlí stále ještě desítky tisíc pracovních míst. Podporu dostane také okolí města Helmstedt v Dolním Sasku, kde se nachází hnědouhelný revír. Těžba v něm byla ukončena již v roce 2016.

Ministr hospodářství Peter Altmaier po schválení strategického dokumentu uvedl, že odklon Německa od uhlí bude díky finanční pomoci spolkové vlády pro postižené regiony šancí na budoucí rozvoj.

Premiéři postižených spolkových zemí schválení vládního dokumentu přivítali. Také podle nich slíbená podpora nejrůznějších projektů položí základy pro další hospodářský růst v uhelných regionech. Braniborský premiér Dietmar Woidke chce pomocí slíbených peněz z Lužice vytvořit region, který by byl v oblasti ochrany klimatu vzorem pro celou Evropu. Předseda zemské vlády Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet uvítal mimo jiné příslib, že miliardovou pomoc dostanou nejen oblasti, ve kterých se uhlí těží, ale také ty, ve kterých stojí tepelné elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte