Německo se bez fosilních paliv neobejde. Jeho vláda to ví

Spor o plynovod Nord Stream II ukazuje, že si německá vláda uvědomuje, že nemůže vsadit jen na obnovitelné zdroje. Jen to z taktických důvodů chtěla utajit. Což se nepovedlo. Naopak se zatím daří tajit, že emise z plynu jsou srovnatelné s uhlím.

Německo loni nabídlo Spojeným státům, že investuje miliardu eur do stavby přístavních terminálů pro lodě dopravující stlačený zemní plyn LNG. Ve vší tichosti. Leč spolupracovníkům Zelené fronty se podařilo dokument s touhle nabídkou získat. Informují o tom například Lidovky.cz (zde). Německá vláda za investici chtěla, aby Amerika přestala brojit proti plynovodu Nord Stream 2.

Čtěte také:
Gazprom: Nord Stream 2 dokončíme letos
Schröder brání ruský plyn, na Navalného odmítl odpovědět

Německá Zelená fronta se oprávněně dožaduje vysvětlení, proč chtěla či stále chce vláda do něčeho investovat miliardu a přitom o tom nikde oficiálně nemluví. Chce také vysvětlení, proč by investice měla jít zařízení pro LNG, plyn získávaný frakováním, jež se v EU obecně považuje za velmi neekologické. A samozřejmě lamentuje nad světovým klimatem.

Pro svět, EU a především pro Česko (Nizozemsko, Polsko…) je z toho ale důležitá jen motivace německé vlády. Její motivací je, kromě uchlácholení USA, snaha zajistit si další zdroj plynu. Zdroj mimo ortodoxně zelenou EU. A zároveň neztratit největší současný zdroj, kterým je Rusko. To Rusko, které je citlivé na „zachování tváře“ a ukončení plynovodu do Německa by spíš než jako políček vnímalo jako pořádný pravý hák. Nebo jako zesměšnění. A nikdo neví, jak by reagovalo. Protože už nemusí dodávat plyn jen do Evropy, neboť už má natažená potrubí i do Číny (zde a zde).

Německá vláda přitom nejspíš chápe, na rozdíl všech možných Zelených, že energetické potřeby 83 milionů obyvatel své země v zimě větrníky a fotovoltaikou uspokojit nedokáže. A plyn z Nizozemska a Velké Británie, ba ani z Norska by nemusel stačit, protože zájemců o něj by bylo příliš mnoho. Tak proto Rusko i USA. Protože lidé chtějí svítit a mít teplo. Jestli kvůli tomu budou nějaké emise, nebo kolik jich bude, bude při 10 pod nulou každému jedno.

Jen v zemích jako je Německo, je přeci jen lepší, když jsou emise z plynu, než z uhlí. Protože z plynu jich je přeci méně! Že Brusel má již pět let studii, podle které jsou celkové emise z plynu – včetně těžby a dopravy – srovnatelné s uhlím, se zatím k německé veřejnosti zřejmě nedoneslo. Nebo se to spíš zatím stále daří tajit.