Německou energetiku stále drží uhlí

V Německu roste podíl obnovitelných zdrojů energie. Podpora zelené energie, výstavby sítí a baterií však Němce stále už přes 650 miliard eur (cca 16,5 bilionu korun). Ilustrační foto: wikipedia.org

Energetický mix Německa pro tento rok vykazuje stále ještě dominanci starých dobrých uhelných zdrojů. Spalování fosilních paliv má v největší ekonomice Evropy stále podíl kolem 48 procent.

Stále nejvíce elektřiny z jednotlivých možností generují hnědouhelné zdroje, které letos vyrobí jen o čtyři procenta méně elektřiny než loni.

Čtěte také:
Některé evropské země se bez uhlí neobejdou
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

Podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) se zvýšil na 38 procent, naopak podíl jádra klesl na 13 procent. Hlavní podíl mezi OZE mají větrné turbíny, které letos poprvé dodají do sítě více elektřiny než ze spalování černého uhlí, uvedly kurzy.cz.

Příští rok budou Němci za zelenou energii platit 67,92 eura za megawatthodinu. Oproti letošnímu roku jde o pokles o necelé jedno euro. Vláda tak horko těžko plní svůj nedávný slib, že zastaví strmý růst nákladů na obnovitelné zdroje, které musejí platit především domácnosti a malé firmy. Přesto už stála podpora zelené energie, výstavby sítí a baterií Němce přes 650 miliard eur (cca 16,5 bilionu korun).

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme