Německu hrozí výpadky dodávek elektřiny

Angela Merkel wikipedia org_compressed

Kancléřka Merkelová energetické revoluci fandí, Německu však způsobuje hlavně problémy. Foto: wikipedia.org

Dodávky energie na jihu Německa budou muset jistit nové plynové elektrárny. Mají pomoci předcházet výpadkům hrozícím kvůli plánovanému konci jaderných zdrojů. Němcům pomáhá i uhlí.

Slabá místa v elektrorozvodné síti na jihu Německa mají od počátku příští dekády vykrývat nové záložní plynové zdroje o celkovém výkonu 2000 megawattů (MW). Podle aktuální zprávy Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) to požaduje čtveřice provozovatelů německé elektrické přenosové soustavy, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Německá Energiewende je harakiri
Energiewende brzdí kapitálové výdaje firem

V německém přechodu na obnovitelné zdroje to není první komplikace. Ač Německo ujišťovalo o opaku, výkon odpojovaných jaderných elektráren už teď kompenzuje uhelnými zdroji. „Navíc spouštějí již odstavené zastaralé uhelné elektrárny s výrazně nečistým a nejméně ekonomickým provozem. Neměli šanci pokrýt to čímkoli jiným,“ popsal paradoxy v energetické koncepci sousední země Radek Škoda z Ústavu energetiky při Strojní fakultě ČVUT.

Instalaci dodatečných kapacit energetici podle agentury zvažují kvůli obavám z výpadků na jihu Německa v souvislosti s ukončením provozu poslední jaderné elektrárny plánovaným na rok 2022. Potíž je v pomalu postupující výstavbě severo-jižního vedení, které nebude hotové dříve než v roce 2025. Období mezi lety 2020 a 2025 proto energetici považují za kritickou přechodnou fázi, během níž by neměli jak řešit případné rozsáhlejší výpadky sítě. Této situaci chtějí předejít výstavbou „stabilizačních“ zdrojů ve třech spolkových zemích. Zabezpečit dodávky tempem odpovídajícím evropským energetickým předpisům by měly být schopné plynové turbíny.

Požadavek energetiků vítají i místní politici. „Zpráva jen potvrzuje požadavek, který Bavorsko vznáší už léta. Chceme energii z obnovitelných zdrojů, ale dodávky musejí být po celý rok na stávající špičkové úrovni bezpečnosti,“ vysvětlila bavorská ministryně hospodářství deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Z okolních států si dělají své stabilizační jednotky.

Se starostí politiků o vnitřní energetickou bezpečnost kontrastovala jejich netečnost k tomu, jak razantní proměna německé energetiky zatěžuje evropskou síť. „Z okolních států si dělají své stabilizační jednotky,“ komentuje to Škoda. Ne každý se ale s nenadálými mohutnými přetoky smířil a například Polsko je od loňského května po dohodě se sousedem reguluje transformátory a fázovými přepínači. Stejně tak i ČEPS tato zařízení instaloval na severu Česka.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu