Německý ministr brzdí odchod od uhlí

Německý ministr hospodářství Peter Altmeier (CDU). Foto: bmwi.de

Německý ministr hospodářství Peter Altmeier (CDU) vyzývá k opětovnému vyhodnocení plánovaného odchodu od uhlí v roce 2030. Ekologická organizace Greenpeace ho obvinila z porušení Pařížské dohody o změně klimatu.

„Mechanismus přezkumu kolem roku 2030 by měl sloužit bezpečnosti dodávek. Už od roku 2021/2022 musímenahradit výkon, o který přijdemeodstavením jaderné energie. To se musí odrazit v časovém plánu pro přechod od uhlí k zelené elektřině, aby bylo možné zajistit trvalou bezpečnost dodávek.“ řekl Altmaier pro Die Zeit.

Čtěte také:
Východ Německa: Odchod od uhlí za 60 miliard eur
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Ekologická organizace Greenpeace návrh odmítá. Martin Kaiser, generální ředitel společnosti Greenpeace, uvedl: „V roce 2030 nesmí být stáhnutí uhlí revidováno, ale dokončeno.

Termín německého odchodu od uhlí má stanovit speciální komise s názvem Růst, strukturální změny a zaměstnanost, v níž zasedají zástupci vlády, průmyslu, odborů i organizací na ochranu životního prostředí. Komise má stanovit konečné datum a také přijít s návrhy, jak regiony dotčené těžbou transformovat a jak změny v nich financovat.

Se svou prací měla být komise původně hotova už loni v listopadu, ale kvůli sporům odložila rozhodnutí do února letošního roku.

Altmaier označil komisi za jednu z nejdůležitějších komisí, která se svolala od německého sjednocení. „Jejich témata – Německo jako místo obchodu, ekvivalence životních podmínek a ochrana klimatu – mají pro naši budoucnost zásadní význam.“

Z uhlí se stále vyrábí více než třetinaelektřiny v Německu. V Lužici a v Porýní-Vestfálsku jsouna uhlípřímo či nepřímo závislé desítky tisíc pracovních míst. Státy Severní Porýní-Vestfálsko, Brandenbursko, Sasko a Sasko-Anhaltsko požadují závazek pomoci se strukturálními změnami. Hovoří se o částkách v desítkách miliard eur.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj