Doba čtení:1 m, 53 s
Při návštěvě webových stránek je možné si do počítače stáhnout bonus, o který rozhodně nikdo nestojí. Foto: pixabay.com

Antivirové programy nejsou zbytečný luxus ani v domácích, ani ve firemních počítačích. Že dokážou zabránit nepříjemnostem, se mohli v uplynulých týdnech přesvědčit i někteří ze zaměstnanců společností skupiny Seven Energy.

V prvním případě několik škodlivých programů odhalil firemní antivirový program v jednom z pracovních počítačů. Nacházely se na USB flash disku, který si jeden ze zaměstnanců připojil do svého počítače. Při zjišťování, jak se viry mohly na zařízení dostat, se IT pracovníci společnosti Infotea dozvěděli, že zmiňovaný USB disk si půjčily děti do školy. Došlo tak k jedné z nejčastějších chyb, kterých se uživatelé dopouštějí.

Čtěte také:
A pak že nemá klasická energetika budoucnost
„Očišťování“ energetiky je zatím jen lež

Pokud je přenosné zařízení používáno k pracovním záležitostem, mělo by být vždy dbáno na maximální ochranu, abychom do pracovních počítačových stanic nemohli s pracovními záležitostmi přinést i nežádoucí hrozby. Nejproblematičtější jsou právě různé externí disky, které si půjčuje více lidí a uživatel ztrácí kontrolu nad tím, jakým způsobem je zařízení používáno a kdo s ním v jakých podmínkách pracuje. V takovém případě už by jej ve firemním počítači raději neměl používat,“ připomněl Zdeněk Pergl, IT manažer společnosti Infotea, který má bezpečnost na starost. V tomto případě ještě hrozbu firemní antivirová ochrana zachytila, ale i s ohledem na to, jakou rychlostí se nebezpečné programy vyvíjejí, už by příště takové štěstí mít dotyčný nemusel a zásah firemní sítě škodlivým programem by mohl být nepříjemný.

Druhý případ zlikvidované virové hrozby ale nastal, aniž by se uživatel dopustil jakékoli chyby. Při výběru stavebního stroje si jeden ze zaměstnanců z webových stránek stáhl také škodlivý malware. I v tomto případě zafungoval firemní antivirový program bezchybně a hrozbu eliminoval. „Tento případ ale svědčí o tom, že i při návštěvě stránek, které ani zdánlivě nevypadají nijak nebezpečně, je možné si do počítače stáhnout bonus, o který rozhodně nikdo nestojí. I v tomto případě platí neustále opakovaná obezřetnost, ale také dostatečné zabezpečení počítačů, protože jak je vidět, rizika se mohou skrývat skutečně všude,“ doplnil Pergl.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje