Klimatická totalita klepe na dveře

Premiér Andrej Babiš si postěžoval, že Česko nemohlo vystoupit na klimatickém summitu v New Yorku. Důvodem bylo, že nemáme ten „správný“ názor. Incident symbolizuje celé tažení proti změnám klimatu.

„Nám bylo řečeno, že pokud budeme mít nějaký velice ambiciózní projev, tak prostor dostaneme, pokud ne, tak ho nedostaneme,“ vysvětlil serveru idnes.cz Babiš, který upozornil na fakt, že státy jako Čína a Indie v New Yorku prostor dostaly i navzdory tomu, že patří mezi největší znečišťovatele na světě. Podle Babiše Česko na rozdíl od jiných zemí klimatické závazky plní a má jasný plán, jak oproti roku 1990 snížit do roku 2050 emise o 80 procent.

Čtěte také:
Češi na klimatickém summitu nemohli promluvit
Z útrob větrníků uniká zabiják klimatu

Takzvaná klimatická krize je téma, které na nás vyskakuje neustále. Řeší jej média, politici i aktivisté v čele s Gretou Thunbergovou. Jde nepochybně o vážnou věc. Racionální řešení tohoto tématu je však stále silněji vytlačováno emocemi a alarmismem. Proto na summitu mohla křičet Greta, že jí politici ukradli dětství, ale nemohl promluvit český premiér. Ten se sice dokáže v médiích také pořádně rozčílit, v New Yorku však evidentně chtěl mluvit klidně a racionálně. A to se prý nehodí.

Tento přístup je diskutabilní, když jej vyznávají aktivisté. Pokud se ale k němu začínají uchylovat i organizátoři tak významné akce, jako je summit OSN, končí legrace. Umlčování názorů (pokud nejsou v rozporu se zákony) nikdy v historii nepřineslo nic dobrého. A v případě klimatického boje jde o mimořádně nebezpečný přístup. Je totiž jasné, že pokud budou činěna rozhodnutí například na úrovni Evropské unie, budou platit i pro nás. Proto bychom měli mít jednoznačně právo sdělit ostatním svůj názor. Každá země je totiž jiná, má jinou historii, jiné přírodní podmínky, jinou skladbu energetiky, jinou ekonomickou situaci. To, že si radikální transformaci energetiky mohou ekonomicky i technologicky dovolit Němci (i když možná to tam dopadne všelijak), ještě neznamená, že si ji můžeme dovolit my. To by měl každý respektovat. Zejména s ohledem na to, že Česká republika nezpochybnitelně vyvíjí snahu emise snižovat, což se o řadě jiných zemí tvrdit nedá.

Bude zajímavé sledovat, zda se tohoto respektu dočkáme, nebo opravdu přijde to, před čím varují naopak odpůrci alarmistů, tedy jakási nová forma totality. Ta je zřejmě mnohem blíž, než klimatická apokalypsa, o které křičí Greta a její příznivci.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo