Netěsnící trubička pozdrží Dukovany

Druhý blok Dukovan byl kvůli závadě odstaven 24. června, den po ukončení plánované odstávky. Foto: wikipedia.org

Odstávka druhého bloku Jaderné elektrárny Dukovany se podle nynějšího předpokladu společnosti ČEZ protáhne asi do poloviny srpna. Při náběhu tohoto bloku do provozu testy diagnostikovaly pravděpodobnou netěsnost jedné z trubiček parogenerátoru, sdělil vedoucí Útvaru jaderná komunikace Petr Šuleř.

Blok byl kvůli závadě odstaven 24. června, den po ukončení plánované odstávky. Zbývající tři bloky Dukovan jsou v provozu.

Čtěte také:
Belgie ukazuje, jak dopadne celá Evropská unie
Vláda chce dostavět v Dukovanech jeden blok

Plánovaná odstávka druhého dukovanského bloku spojená s výměnou pětiny jaderného paliva na čerstvé a modernizací části jeho zařízení začala 17. května. K přenosové soustavě energetici blok připojili 23. června. O den později ale zvyšování jeho výkonu přerušili, protože u jednoho z šesti parogenerátorů zjistili odchylku od očekávaných provozních parametrů. Při kontrole zařízení pak technici našli lokální zeslabení několika teplosměnných trubiček výměníku, které zaslepili. Blok začali znovu uvádět do provozu 19. července.

Během náběhu bloku však testy poukázaly na možnou drobnou netěsnost u jedné z několika tisíc trubiček teplosměnné plochy parogenerátoru. Kontroly proto budou pokračovat, uvedl dnes Šuleř. „Termín připojení (bloku) se bude odvíjet od jejich postupu a případných oprav, podle předběžných odhadů by měly být dokončeny do poloviny srpna,“ dodal.

Dukovanská elektrárna je v provozu od roku 1985, pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje