Belgie ukazuje, jak dopadne celá Evropská unie

Belgii bude za šest let chybět jeden gigawatt instalovaného výkonu, v dalších letech dokonce čtyři. A nebude mít odkud dovážet. Ukazuje to slepou uličku, do které země EU žene zelená ideologie.

Již za šest let můžou Belgičanům nastat krušné zimy! Bude jim totiž chybět elektřina, kterou si nyní vyrábějí v jaderných elektrárnách, nebo ji dovážejí ze sousedních zemí. Upozorňuje na to provozovatel tamní přenosové soustavy společnost Elia (zpráva zde). Belgie má své jádro odstavit kompletně do roku 2025. Jeho vláda o tom rozhodla již v roce 2003, ale země dosud nemá funkční plán na náhradu odstaveného výkonu. Což je scénář, který v podstatě platí pro všechny evropské země, které se rozhodly překotně odstavovat jaderné nebo uhelné elektrárny. Právě jejich produkce bude chybět Belgičanům, kteří jejím prostřednictvím kryjí vlastní chybějící výkon. A nebudou zdaleka sami. Čeští analytici dlouhodobě upozorňují například na to, že potřeba importu elektřiny nastane i v Německu, až odstaví své jádro (již za tři roky) a zejména až odstaví uhelné bloky, což má v úmyslu do roku 2038. Ostatně v celé Evropě se má v příštích 10 letech odstavit 100 GW výkonu jaderných a uhelných elektráren…

Čtěte také:
Belgii hrozí nedostatek elektřiny
Další jaderný průšvih ve Francii

Příklad Belgie jasně ukazuje limity dogmatického ekologismu, který se prosadil v politice většiny členských zemí EU. Obnovitelné zdroje, na jejichž produkci politici sázejí, totiž mají problémy zejména v zimních měsících, kdy málo svítí slunce a málo fouká vítr. Zaklínadlo dovozu elektřiny, kterým se zaštiťují všichni „čisté“ energetiky v tomto čase totiž nemůže fungovat, protože nebude co dovážet. Přesto vlády i poslanci řady zemí tlačí na rychlejší a rychlejší ukončení používání fosilních paliv a jaderné energie. Argumenty energetiků i vědců, kteří nesdílejí přesvědčení o absolutní vině CO2 blahosklonně ignorují a nově je chtějí označovat jako „popírače“.

Jenže situaci Belgie nevyřeší víra „že se na něco přijde“, ale jen a pouze konkrétní technologická opatření vycházející ze znalosti přírodních zákonů. Jinak bude části Belgičanů po roce 2025 doma v zimě pořádná zima. Pak zřejmě přijdou na řadu další státy.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje