Doba čtení:2 m, 32 s
Na nebezpečí se při havířské práci nesmí přestat myslet. Ilustrační foto: OKD

Pohyb či ponechání části těla v ohroženém prostoru jsou příčiny nejhorších listopadových úrazů zaměstnanců.

Jediná chyba může pokazit svátky celé rodině! S tím apeluje odbor řízení bezpečnosti v posledním měsíci letošního roku na kmenové i dodavatelské zaměstnance pracující v dolech a na povrchu závodů v OKD. Heslo kampaně BOZP v prosinci je proto stanoveno v podobném duchu: Šťastné a veselé Vánoce, zajistí ti bezpečná práce!

Čtěte také:
Zkušenosti hlavního předáka pomáhají dál
V důlní dopravě chybějí lidé

V revíru jsme za listopad zaznamenali třiadvacet pracovních úrazů, přičemž deset z nich spadlo do kategorie registrovaných. Letos od ledna do listopadu máme ve srovnání se stejným obdobím loňského roku progresivně pokles o pětatřicet registrovaných úrazů. Protože je ale naším cílem nula, tak nejásáme,“ uvádí vedoucí odboru řízení bezpečnosti Pavel Zajíček. Přidává také varující případy zaměstnanců, jež si újmou na zdraví blížící se svátky zkazili, naspal Měsíčník Horník.

Lokomotivář v DZ 1 – Darkov s devatenáctiletou praxí na šachtě je po amputaci posledního článku prstu levé ruky. „Přehazoval výhybku na trati závěsné drážky ZD 24, která mu skřípla prst. Příčina? Ponechal ruku v ohroženém prostoru – v místě dosedací plochy přesuvné části výhybky,“ komentuje Zajíček jeden z listopadových registrovaných úrazů. Podobný hlásili rovněž z nádvoří DZ 2 – Jih, zaměstnanec Závodu servisních služeb marodí s naraženým palcem pravé ruky. „Přirazila mu jej o svislý nosník přístřešku v prostorách šachetní budovy kovová spirolutna, která při vykolejení klanice spadla z podvozku na zem. Příčinou bylo neodhadnutí bezpečného pracovního prostoru – vzdálenosti transportovaného břemene od nosníku a opět ponechání části těla v ohroženém prostoru,“ líčí vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

Nejhůře je však na tom podle něj z jedenáctého měsíce zaměstnanec úseku vybavování dodavatelské organizace z DZ 2, jenž skončil v nemocnici se zlomeninami obou nohou v místech lýtkových kostí. „V montážní komoře připravovaného porubu vytáčel přední lemniskát mechanizované výztuže pomocí hydraulického zdvihacího zařízení HPV TDS 80 Duo. Během manipulace byl přitlačen mezi lemniskát a stojku sekce DBT 28/60 nacházející se na počvě za postiženým,“ popisuje Zajíček s tím, že i zde je příčinou pohyb v ohroženém prostoru.

K přehledu závažných úrazů přidává odbor řízení bezpečnosti i mimořádné události z Polska. Ta ze šachty KWK Ruch Ruda Pokój má bohužel tragický následek: horník, jenž uklouzl při uvolňování ucpaného přesypu stěnového dopravníku na sběrný a byl vtažen pod jeho pohon, v nemocnici na následky svých zranění zemřel. Ve druhém případě je z horníka invalida: přišel o nohu nad kolenem opět po vtažení do přesypu stěnového dopravníku.

Poučme se z toho! V našich dolech máme stejná rizika,“ upozorňuje Zajíček. Na nebezpečí havířské práce se podle něj nesmí přestat myslet. „Při práci nevypínám mozek, i když dělám každý den to samé. Podmínky v dole mohou být pokaždé trochu jiné. Podlehnout rutině, u které se přestává myslet a vnímat rizika, se nevyplácí!“ uzavírá vedoucí odboru řízení bezpečnosti.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710