Doba čtení:2 m, 11 s
Ilustrační foto: morgueFile.com
Ilustrační foto: morgueFile.com

Zbavte se uhlí a nahraďte ho naší ropou a zemním plynem. Takový vzkaz vyslalo Norsko evropským zemím. Prý to pomůže splnit cíle, které stanovila klimatická konference v Paříži. Jedná se až o překvapivě otevřené potvrzení, že nedílnou součástí ekologických snah jsou i partikulární ekonomické zájmy.

Norové argumentují ústy ředitele norského sdružení ropy a zemního plynu a bývalého ministra financí Schjøtta-Pedersena tím, že jejich plyn je čistší než uhlí, což pomůže Evropě snížit emise skleníkových plynů. Tento argument by byl nepochybně silný, pokud by v sobě neobsahoval hned dvě zásadní „ale“.

Čtěte také:
Norsko pomůže státnímu těžaři
Na Špicberkách půjdou emise pod zem

Tím prvním je pochopitelně to, že pro již tak bohaté Norsko by případná realizace plánu znamenala nevídané ekonomické benefity a navíc by se evropské země staly do jisté míry na Norsku a jeho zdrojích závislými. Jedná se o čistě ekonomický kalkul, který lze považovat z norského pohledu za pochopitelný.

Druhé „ale“ je zřejmě ještě zásadnější. Podle serveru Kurzy.cz totiž Norsko hodlá rozšířit těžbu v některých z nejrizikovějších a ekologicky nejcitlivějších oblastí. Začátkem tohoto měsíce došlo k vydání 56 nových licencí k tomu, aby 36 podniků mohlo prozkoumat možné zdroje komodit v oblasti kolem lofotských ostrovů. Ostrovy jsou přitom domovem jedné z největších populací tresky obecné.

Norsko se tím dostalo pod palbu kritiky ekologů, kteří vládu obviňují z pokrytectví a popírání dohody z Paříže. Norsko má v úmyslu snížit emise o 30 % do roku 2020 a o 40 % do roku 2030. Nicméně se jedná o jednu z mála evropských zemí, která od roku 1990 emise zvýšila. Státní úřad statistiky SSB uvedl, že norský ropný průmysl vytvářel 27 % veškerých emisí uhlíku v Norsku a v roce 2013 se roční emise z produkce ropy a plynu oproti roku 1990 zvýšila o 91 %.

Velmi podobný příběh můžeme sledovat například i ve Spojených státech, kde Obamova administrativa vede již dlouhé měsíce ve jménu ekologie tažení proti uhlí, avšak současně se nezdráhá podporovat ekologicky vysoce problematickou těžbu břidlicových plynů metodou frackingu. Tu se navíc Obamovi lobbisté, stejně jako Norové svou ropu a plyn, snaží prosadit i v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:
Obama zasadil uhlí další ránu
Dvojí tvář ekologa Obamy
Německý vicekancléř varuje před opuštěním uhlí

Do mysli se tak vkrádá známé přísloví o kázání vody a pití, v tomto případě hodně drahého, vína. Znovu se ukázalo, že stojí za to velmi pozorně sledovat, jakým způsobem a za pomoci jakých nástrojů hodlají být schválené cíle klimatické konference naplňovány. Honba za čistším vzduchem totiž až překvapivě zapáchá, skoro se chce napsat, že smrdí.

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa