Norsko zavádí daň za Teslu

V Norsku vznikne daň na auta nad hmotnost dvě tuny, kterou už dnes mnozí překřtili na „daň za Teslu“. Foto: wikipedia.org Norsk Elbilforening

Norsko je díky štědré veřejné podpoře evropský lídr v prodejích elektromobilů na hlavu. Nyní se ale vše změní. Trnemc

Norská vláda před několika měsíci zastavila svou politiku podpory elektromobilů a zcela ji přepracovala. Zjistilo se totiž několik věcí. Sice se podporoval prodej elektromobilů a v Norsku jich bylo registrováno nejvíc na světě (29 % ze všech nových registrací), ale zároveň to přineslo mnoho problémů. Například původní projekt, že elektromobily budou moci využívat pruhy pro autobusy, padl po několika měsících, kdy se autobusy dostaly do „elektrických“ kolon. Druhým velkým problémem se stalo dobíjení. Infrastruktura není tak rozvinutá, aby dokázala najednou uspokojit tolik aut. I proto v několika norských městech apelovali na zákazníky, aby si elektromobil nekupovali, pokud ho akutně nepotřebují, protože se prostě může stát, že si auto nenabijí, uvedl server novinky.cz.

Čtěte také:
Norsko oseká dotace pro elektromobily
Bez úlev Dánové Teslu nechtějí

Třetí problém, který pak byl reflektován právě novou daní, je, že lidé silně využívali pobídky k nákupu velkých a luxusních elektromobilů, jako je Tesla Model X nebo Tesla Model S. A jak říká norské ministerstvo životního prostředí, „velké elektromobily opotřebovávají silnice úplně stejně jako velká auta se spalovacím motorem“.

„Jedinou jejich výhodou je, že produkují méně emisí,” řekl Hans Andreas Limi z norské konzervativní Pokrokové strany.

A tak vznikne daň na auta nad hmotnost dvě tuny, kterou už dnes mnozí překřtili na „daň za Teslu“, protože dosavadní prodávané a výše uvedené modely přesahují tuto hranici. Daň by měla čítat v přepočtu přibližně 190 000 Kč u vozu Tesla Model X. Přesto by pořízení elektromobilu mělo být výhodnější než pořízení srovnatelného vozu se spalovacím motorem.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo