Doba čtení:3 m, 16 s

Caterpillar Cat 995 Foto CaterpillarNový kolový nakladač Caterpillar 995 má sice stejnou velikost jako jeho předchůdce 994K, ale je navržen tak, aby poskytoval větší užitečné zatížení, vyšší výkon a o 19 % vyšší produktivitu při nižší spotřebě paliva.

Nakladač o hmotnosti 540 555 kg pohání motor Cat 3516E o výkonu 1 847 koní. Díky o 39 procent vyššímu točivému momentu nabízí model 995 vysokou tažnou sílu při kopání a akceleraci v podmínkách vysokého vztlaku, napsal server equipmentworld.com.

Vyšší jmenovité užitečné zatížení nakladače 995 umožňuje redukci na jeden průjezd při nakládání důlních vozíků Cat 785, 789 a 793, což přináší až 33procentní zvýšení produkce a efektivity. Má rozsah kapacit lžíce 22,3 až 57 kubických metrů s užitečným zatížením 50 až 60 tun v závislosti na použití.

V porovnání s předchozím modelem dosahuje podle společnosti Cat model 995 až o 13 procent nižší hodinové spotřeby paliva a při provozu v režimu Enhanced Eco Mode nabízí až o 8 procent vyšší účinnost v porovnání s režimem blokování plynu.

Cat vylepšil přední závěs vylepšenou konstrukcí odlitku, zvětšil rozměry svarů, zvětšil ložiska a čepy a změnil profil pro zvýšení životnosti. K dispozici jsou nové lžíce s větší kapacitou a vysokým faktorem plnění dosahujícím 115 %, přičemž lžíce 994K jsou stále kompatibilní s novým nakladačem.

Westinghouse představil průlomový modulární reaktor

Přepracované prostředí pro obsluhu

Obsluha se může protáhnout v přepracované kabině nové generace s o 50 procent větším prostorem pro nohy a řadou dalších prvků, které zvyšují pohodlí a snižují únavu. Kabina je přetlaková pro snížení vibrací a nižší hladiny hluku a obsahuje automatickou regulaci teploty. Nový elektrohydraulický systém řízení s rychlostním senzorem a silovou zpětnou vazbou automaticky ztuhne při jízdě vyšší rychlostí a zmírní se při poklesu rychlosti.

Dva 10palcové barevné LED monitory zobrazují ovládání stroje, provozní funkce a elektronickou příručku obsluhy, zatímco třetí 8palcová obrazovka nabízí vyhrazený pohled na standardní couvací kameru. Volitelně je k dispozici také systém více kamer s 270stupňovým rozhledem a detekcí zadních objektů. Vyšší čelní sklo a zvětšená plocha stěračů zlepšují viditelnost do lžíce.

Kabina je přístupná po širokých schodech s plným zábradlím nebo volitelným systémem elektrického přístupu – zvedá se a spouští z kabiny nebo z úrovně země.

Šéf amerického „ČEPS“ varuje před energetickou katastrofou

Další integrované technologie

Nové technologie na nakladači zahrnují standardní systém Tip Up Prevention, Vital Information Management System (VIMS) a Product Link. Funkce Tip Up Prevention zajišťuje plné vylamovací síly a zároveň zabraňuje výraznému zvednutí zadních pneumatik od země. Systém VIMS poskytuje přístup k široké škále informací ze senzorů a rozšířeným údajům o stroji. Cat Product Link nabízí vzdálený přístup k provozním údajům stroje prostřednictvím rozhraní VisionLink.

Volitelné komponenty Autodig zahrnují prevenci prokluzu pneumatik, automatické nastavení pneumatik a prevenci prokluzu výtahu. Funkce Tire Slip Prevention snižuje vztlak před nastavením pneumatik a zvyšuje vztlak při použití síly směrem dolů. Funkce Auto Set Tires detekuje kontakt s pilotou a automaticky se zvedá proti pilotě, aby nastavila pneumatiky a zvýšila dostupnou trakci. Lift Stall Prevention řídí rimpull při kopání, aby se zabránilo hydraulickému propadu při zvedání přes čelní plochu.

Začínající operátoři mohou využít volitelného tréninku obsluhy. Tento interaktivní školicí nástroj sleduje a hlásí 21 provozních technik a poskytuje instruktážní videa o jednotlivých chováních obsluhy pro zlepšení výkonu a produkce.

Dostupná funkce Payload Overload Prevention buď zastaví, nebo zpomalí zdvihací ramena při překročení maximálního povoleného užitečného zatížení včetně hmotnosti lžíce. Model 995 také podporuje řadu řešení Cat MineStar, včetně řešení Health, Guide a Terrain.

Menší potřeba údržby

Model 995 má 500hodinový interval výměny motorového oleje, zvýšenou životnost vzduchového filtru a menší počet hadic řízení pro snížení údržby a zvýšení spolehlivosti.

Přepracovaný prostor pro čerpadla nabízí snadnější přístup ke komponentům převodovky, výtlačné otvory na boku čerpadel a zjednodušené vedení vedené přímo k vysokotlakým sítům. Filtr brzdového čerpadla, pilotní filtr nářadí a výtlačná síta nářadí a diagnostické porty jsou přístupné z přední pochozí plochy a prostoru čerpadla.

Pozemní servisní linka nyní zahrnuje pilotní filtr řízení, filtry převodovky a výtlačné síto čerpadla řízení.