Nová nabídka pro Jiřetín je na světě

Kolman Petr Foto SevEn

Těžební společnost Severní energetická dala novou nabídku obyvatelům Horního Jiřetína, který by v případě plného prolomení limitů musel ustoupit velkostrojům. Serveru iUHLi.cz to řekl generální ředitel společnosti Petr Kolman.

„Stalo se, už jsme to zveřejnili. Postup byl takový, že když tu byl prezident Miloš Zeman a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, tak jsem dostal dopis, který nás nabádá, že součástí prací i dokumentů pro rozhodnutí by měla být naše nabídka. My jsme ji odeslali v patřičném čase, dokonce jsme požádali o konzultaci. Zatím jsem nedostal zpětnou vazbu. Už ale nemůžeme čekat, nabídku jsme zveřejnili,“ dodal Kolman.

Buřt: Od těžařů dostáváme slušnou částku

Severní energetická usiluje o zpřístupnění zásob hnědého uhlí v platném dobývacím prostoru tak, jak jí to ukládá horní zákon. Rozhodnutí o těžebních limitech není možné odkládat. Na uhlí jsou závislé statisíce domácností i řada průmyslových energetik. Obnovit těžbu však není možné ze dne na den. Od rozhodnutí k zahájení těžby je nutných až deset let příprav.

Rozšíření těžby za limity lomu ČSA by Severní energetickou vyšlo na zhruba 20 až 30 miliard korun. Severní energetická zaměstnává 2000 lidí a pracuje pro ni dalších 300 firem. „Těžba má nevýhodu v tom, že zasahuje do krajiny, ale my po sobě uklízíme. Pokud nebudeme těžbu rozšiřovat, musíme uvažovat o rekultivacích. Ale povrchová těžba má výhodu, že je cenově silně konkurenceschopná, toto uhlí je levné. My jsme si vyhodnotili, že je nenahraditelné, protože je tady, je naše, je škoda se ho vzdávat,“ uvedl spolumajitel firmy Jan Dienstl.

Podrobnosti nabídky by měla Severní energetická zveřejnit zítra.

Ministerstvo průmyslu a obchodu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity naložit. Vedle úplného prolomení či naopak úplného zachování je ve hře prolomení limitů v dole Bílina, což doporučuje i studie Carbounion Bohemia podnikatele Petra Pauknera zadaná ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem. Sám Mládek navrhuje právě posunutí limitů v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 180 domů v Horním Jiřetíně.

Mohlo by vás zajímat: Dienstl: Nabíka pro Jiřetín bude velkorysá

Kolman: Lidem dáme i víc než dvojnásobek