Na novelu zákona, nezbytného pro všechny těžební společnosti, se nabalují nečekané souvislosti. Příprava zákona tak bude zřejmě trvat déle, než se doposud předpokládalo.
Projednávání novely se dnes na sněmovním Podvýboru pro energetiku zúčastnili i zástupci Báňského úřadu, Těžební unie i zaměstnavatelských svazů. „Hornímu zákonu jsme se věnovali velmi podrobně, aby jednání mohlo být opravdu zevrubné, přizvali jsme i zástupce dotčených úřadů a oborových svazů,“ uvedl zpravodaj zákona Leo Luzar (KSČM).
Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?
V průběhu jednání postupně vyplývaly na povrch různé, dosud opomíjené souvislosti novely, jejíž příprava probíhá již od loňského roku. Například možné dopady zákona do surovinové politiky státu. V diskuzi opět došlo i na dodržení či nedodržení pětiletého moratoria na zvyšování poplatků z vydobytých nerostů. (Nyní již polovina jeho doby uplynula.) „V souvislosti s moratoriem jsou zatím těžební firmy rozdělené na malé a velké, což osobně nepovažuji za šťastné,“ poznamenal Luzar a dodal:„Kvůli případnému předčasnému ukončení moratoria se obáváme možných arbitráží.“
Poslanci si také uvědomili souvislost mezi novelou Horního zákona a čerstvě ustavenou Uhelnou komisí. „Horní zákon pro firmy vytvoří nějaký rámec, na který se firmy budou adaptovat. Jenže pak přijde v roce 2020 se svými závěry Uhelná komise a dotčené firmy se budou muset adaptovat zase na něco jiného. Legitimní otázkou tedy je, zda není lepší pořadí otočit,“ připomněl Luzar další téma, o kterém je potřeba diskutovat a ujasnit priority. Důvod je jasný: snaha udělat zákon, který nebude hned vyžadovat další novelizaci. Zároveň je tak vysoce pravděpodobné, že zákon začne platit později, než od 1. ledna 2019, jak se dosud předpokládalo. Práce to navíc v žádném případě nebude jednoduchá.
„Všechny body, které se projednávaly na dnešním podvýboru pro energetiku, budily velké emoce. Očekávám proto velmi bouřlivou debatu na zítřejším hospodářském výboru. Politická shoda se bude evidentně hledat složitě,“ konstatoval po jednání podvýboru poslanec Petr Dolínek (ČSSD).
Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda