Novináři rozkryli pozadí aktivit Grety Thunbergové

Ať už to Greta ví, nebo ne, je tváří lidí, kteří v postupném zelenání ekonomiky vidí obrovské finanční příležitosti. oto wikipedia Leonhard Lenz

Do aktivit mladé švédské aktivistky Grety Thunbergové jsou zapojeni i zelení lobbisté, PR agentury, akademici hájící ekologická řešení i energetická lobby. Uvedly to listy The Times, The Sun a časopis Standpoint.

Lobbisté počítají s tím, že postupné zelenání západní ekonomiky bude představovat velkou příležitost, protože může jít o jedny z největších státních zakázek v historii. „Ať už to Greta a její rodiče vědí, nebo ne, šestnáctiletá dívka je tváří politické strategie tohoto bloku,“ citoval server novinky.cz z časopisu Standpoint.

Čtěte také:
Studentské „stávky“ za klima chtějí nemožné
Aktivisté kážou vodu, ale pijí víno

Před rokem 20. srpna 2018 Greta začala před parlamentem své pravidelné školní stávky za klima. Hned první den šel okolo zakladatel webové platformy We Don’t Have Time (Už nemáme čas), která upozorňuje na ekologické problémy a vyzývá k vyhlášení klimatické nouze nebo k bojkotu Brazílie kvůli odlesňování. Ekologického aktivistu Ingmara Rentzhoga natolik zaujala protestující dívka, že její fotografii dal na svůj facebookový profil. Do večera o protestu psal list Dagens Nyheter. Gretu záhy znali všichni.

Rentzhog říkal, že tehdy „potkal Gretu poprvé“ a „její rodiče neznal“. Investigativní vyšetřování časopisu Standpoint však ukázalo něco jiného. O protestu Grety věděl týden dopředu. Informoval ho ekologický aktivista Bo Thoren z hnutí proti spalování fosilních paliv Fossilfritt Dalsladn. A s Gretinou matkou se setkal ještě dříve. Mluvili spolu loni koncem dubna na stockholmské konferenci Klimatický parlament, za kterou stála platforma We Don’t Have Time, která je také spojena s kampaní proti létání.

To už byl Rentzhog ředitelem švédského think-tanku Global Utmaning (Globální výzva), jehož zakladatelka Kristina Perssonová je dědičkou průmyslového impéria. V letech 2014–2016 byla švédskou „ministryní pro budoucnost“ a byla i viceguvernérkou centrální banky a vlivnou odborářkou. Je stoupenkyní hnutí New Age a opakovaně mluvila o převtělování a o tom, že mluví se zesnulými.

V desetičlenné správní radě Globální výzvy jsou další vlivní byznysmeni: člen vedení největší švédské asociace zaměstnavatelů Petter Skogar a bývalý viceprezident Římského klubu Anders Wijkman. Poradkyní Global Utmaningu je také Catharina Nystedt Ringborgová, která byla ředitelkou Švédských vod, poradkyní mezinárodního energetického úřadu a bývalou viceprezidentkou průmyslové firmy ABB, která se mimo jiné zabývá energetikou a využitím elektřiny. Jde tedy o lidi se silnými vazbami na velké firmy, i když v nich už aktuálně nepůsobí.

Sám Rentzhog ovšem původně nebyl žádný ekologický aktivista, ale finančník. Založil investiční a poradenskou společnost Laika Consulting, která se zaměřuje na finance, ekonomiku, vládní regulace a marketing. Od roku 2017 také pracuje pro jeden z největších švédských realitních fondů Svenska Bostadsfonden.

Když se Greta potkala s Rentzhogem, byl placeným členem think-tanku s vazbami na zelenou energetiku. Greta o tom nejspíš nevěděla a její „objevitel“ si pravdu zřejmě nechal pro sebe.

Rentzhogovi se spojení s Gretou vyplatilo. Když ji přizval do rady, hodnota start-upu, který nesl také jméno We Don’t Have Time, rázem vyskočila na milion eur, uvedl bulvární deník The Sun.

Sama Greta z toho byla rozčarovaná a s platformou se v lednu rozešla: „Změnilo se to, když použili moje jméno pro jinou část své organizace, pro start-up. Přiznali, že to udělali bez mého vědomí nebo vědomí mojí rodiny. Už nemám žádné spojení s We Don’t Have Time. Ani nikdo z mé rodiny,“ uvedla Greta. K možným vlivům v pozadí potom uvedla: „Hodně lidí nechává rádo kolovat pověsti o někom za mnou, že mě někdo platí, nebo mne využívají pro to, co sami dělají. Já jsem zcela nezávislá a reprezentuju jen samu sebe. A to, co dělám, dělám svobodně.“ Její současný mluvčí Daniel Donner ale pracuje pro bruselskou lobbistickou skupinu European Climate Foundation.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě