Doba čtení:1 m, 33 s

Do nového roku vyjela kolejová doprava solečnosti Coal Services se zbrusu novou lokomotivou. Jezdí na trase mezi lokalitou Hrabák a Počerady v barvách skupiny Sev.en Energy.

Motorovou lokomotivu 741.747, která u nás jezdí pod závodovým označením 269, vyrobila společnost CZ LOKO v České Třebové. Vznikla komplexní modernizací původní lokomotivy řady 740 a je vybavena nejmodernějšími dostupnými technologiemi,“ uvedl Ondřej Kos, vedoucí kolejové dopravy Coal Services.

Vzhledem k tomu, že parametry vozidla jsou uzpůsobeny pro náročný provoz na průmyslových vlečkách, bude lokomotiva zajišťovat především přepravu aglomerátů z elektrárny Počerady na lokalitu Hrabák a převozy souprav s uhlím do stanice Počerady, odkud pak dále pokračují po železnici k zákazníkům.

Čtěte také:
Proč plynaři platí reklamy na solární energii?
Energetická soběstačnost je český trumf

Kolejová doprava bude i letos pokračovat v generálních opravách lokomotiv vlastními silami v dílnách oprav železničních kolejových vozidel (ŽKV). Pro skupinu Sev.en Energy jsou výhodnější, stojí zhruba třetinu ceny, než by vyšly u externího dodavatele. Těsně před koncem loňského roku z dílny vyjela sedmá opravená lokomotiva typu 709.5 z celkem osmi strojů, které kolejová doprava využívá. „Standardní doba opravy u tohoto typu je zhruba půl roku. Připravujeme se na ně s  předstihem, protože na tyto typy lokomotiv se obtížně shánějí náhradní díly. Některé dodavatele máme například v  Rakousku,“ objasnil Antonín Karl, vedoucí úseku údržby ŽKV. Ročně tyto lokomotivy, z  nichž většina byla vyrobena v  devadesátých letech, najedou více než 20 tisíc kilometrů.

V roce 2020 máme v  plánu generální opravu dvou lokomotiv. Generálkou projde zbývající lokomotiva typu 709.5, postupně pak přejdeme na lokomotivy 709.7, které už jsou modernější, obsahují víc elektroniky a mají motory Caterpillar,“ uvedl Karl. Do generální opravy jsou stroje zařazovány podle takzvaného udržovacího předpisu, minimálně po šesti letech provozu.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje