NWR prodělala šest miliard

Doba čtení:1 m, 18 s
Budova OKD. Foto: OKD

Budova OKD. Foto: OKD

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné OKD, podle auditovaných výsledků loni meziročně prohloubila ztrátu na 223 milionů eur (zhruba šest miliard korun), přičemž v roce 2014 prodělala 21 milionů eur. Tržby firmě klesly o sedm procent na 630 milionů eur, napsal iHNED.cz.

Na provozní úrovni EBITDA se firma dostala do ztráty čtyř milionů eur (přibližně 108 milionů korun), o rok dříve vykázala zisk 11 milionů eur. NWR loni také klesla produkce i prodej uhlí. Loni firma vytěžila osm milionů tun uhlí, zatímco v roce 2014 to bylo 8,6 milionu tun. Prodej uhlí klesl meziročně o čtyři procenta na 7,9 milionu tun.

Čtěte také:
Horníci vyhlásili stávkovou pohotovost
Mládek: Paskov bude uzavřen do konce roku

NWR se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Těžba je i přes zavádění úsporných opatření ztrátová. To se týká i OKD, která se chystá postupně uzavřít doly Paskov, Lazy a Darkov. Společnosti chybí hlavně hotovost a hrozí insolvence.

Horníci z dolu Paskov již včera vyhlásili stávkovou pohotovost, která bude trvat až do konce dubna. Žádají informace, jakým způsobem bude probíhat uzavírání dolů a zejména, jak bude fungovat sociální program.

Na oficiální výsledky hospodaření čekali také zástupci české vlády. Ti už dříve potvrdili, že odmítají jednat s vedením NWR a OKD, jsou ale připraveni pomoci ohroženým horníkům.

Mohlo by vás zajímat:

Účet za Paskov a Lazy: Až sto milionů eur
OKD zachrání jen vyhlášení insolvence
Bakala: Žralok pravdy a lásky