Doba čtení:1 m, 54 s
Důl Paskov. Foto: OKD

Společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy podezřívá těžební společnost New World Resources (NWR) z toho, že v roce 2008 při vstupu na pražskou, varšavskou a londýnskou burzu nadhodnotila své zásoby uhlí.

NWR odmítla záležitost komentovat. Arca Capital, která je minoritním akcionářem NWR, shromažďuje z důvodu ochrany své investice důkazy a připravuje podklady pro případné žaloby a náhradu způsobené škody, napsal server E15.cz.

Celkové zásoby mohly být podle Krúpovy firmy nadhodnoceny téměř o 50 procent na 419 milionů tun a odhadovaná doba těžby na 32 let místo sedmnácti. Arca Capital proto požaduje vysvětlení od společnosti Morgan Stanley & Co, která úpis akcií spoluaranžovala, a americké John T. Boyd Company, jež pomáhala ohodnotit stav zásob uhlí.

„Pražská burza je v této transakci v pozici jednoho z trhů, na kterém je emise obchodována. Primárně emitent uváděl své akcie na trh v Londýně a transakce byla schvalována nizozemským regulátorem,“ reagoval mluvčí burzy Jiří Kovařík. Obecně podle něj burzy nehrají v procesu přípravy primárního úpisu akcií ve smyslu oceňování a hloubkové kontroly žádnou roli.

Čtěte také:
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR
Dravec Krúpa chystá žaloby na Bakalu a OKD

Analytik společnosti Colosseum František Bostl nepředpokládá, že se tímto procesem dosáhne zadostiučinění investorské veřejnosti. V ČR podle něj není vysoká úspěšnost domáhání škod a v rámci napadení primárního úpisu akcií by šlo o první případ. Veškeré právní kroky ale budou vedeny pravděpodobně v zahraničí.

Bostl připomněl, že akcie NWR držely a stále drží desítky tisíc drobných investorů a ztráty z poklesu cen akcií jsou v jednotkách miliard korun. Vedle ztrát z držení akcií vydávala NWR také dluhopisy, u kterých došlo u investorů až ke ztrátám 100 procent investovaného kapitálu.

Situaci v NWR, která vlastní černouhelnou společnost OKD, kritizuje Arca Capital dlouhodobě. V srpnu vyzvala dopisem premiéra Bohuslava Sobotku  k nápravě škody, která byla podle ní způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004. Chtěla také prošetřit, kdo bude novým konečným vlastníkem společnosti RPG Byty, kterou dříve spoluvlastnil podnikatel Zdeněk Bakala a které patří více než 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji.

Mohlo by vás zajímat:
Babišovy tajné plány okolo OKD
Na záchranu Paskova je čas do konce roku
Bakala: Žralok pravdy a lásky