Doba čtení:1 m, 40 s
Ministerstvo financí letos v létě podepsalo s polostátní energetickou společností ČEZ úvěrovou smlouvu v objemu až tři miliardy eur (více než 74 miliard Kč). Foto: Pixabay.com

Energetický a průmyslový holding (EPH)  i skupina Sev.en Energy jednají se státem o půjčce na zálohy, které musí výrobci elektřiny skládat při obchodování na energetické burze. Webu Seznam Zprávy to potvrdili zástupci obou skupin. Zálohy v současnosti dosahují rekordních výší kvůli vysokým cenám energií. Ministerstvo financí proto letos v létě podpořilo půjčkou polostátní firmu ČEZ.

Jednání o podobném modelu i pro další energetické firmy, potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka. „Nelze ale zatím zveřejňovat podrobnosti,“ řekl webu Seznam Zprávy, podle kterého se podmínky úvěrů pro obě soukromé skupiny dolaďují na ministerstvu financí.

Uhlí či štěpka zachraňují města

Zálohy, které musí výrobci energií skládat na burzách, jsou nyní kvůli rekordním cenám proudu mimořádně vysoké. „Naše skupina v nich má miliardy eur,“ řekl serveru Jiří Feist, člen představenstva skupiny EP Power Europe z holdingu EPH.

Po státu proto skupina podnikatele Daniela Křetínského žádá podobnou podporu, jakou dostal ČEZ. „Představovali jsme si, že by mělo jít o obdobný úvěr, jaký dostal ČEZ, za podobných podmínek. Věřím, že se domluvíme v řádu dní,“ uvedl Feist.

Zájem o státní pomoc s hrazením burzovních záruk potvrdila i společnost Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. „Pokud stát nabízí možnost půjčky, jakou už dříve získala společnost ČEZ, i dalším účastníkům trhu, určitě ji využijeme,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí firmy Gabriela Sáričková-Benešová.

Kraj žádal konec uhlí, nyní nemá smlouvu na elektřinu

Skládání záloh, takzvaných marginů, požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou. Jejich výše se odvíjí od ceny elektřiny, která je v současnosti mimořádně vysoká. Ministerstvo financí proto letos v létě podepsalo s polostátní energetickou společností ČEZ úvěrovou smlouvu v objemu až tři miliardy eur (více než 74 miliard Kč). Mluvčí společnosti počátkem července uvedl, že podobnou pomoc poskytuje energetickým firmám například Německo.