Doba čtení:2 m, 4 s
Pirát Václav Žídek chtěl spalování uhlí nahradit plynem již v roce 2033. Foto: piratiastarostove.cz

Liberecký kraj vyzval v loňském roce vládu, aby ukončila spalování uhlí už v roce 2033. Tedy o pět let dříve, než vládě doporučila uhelná komise. Nyní kraj už dvakrát neuspěl při nákupu energií, nedostal žádnou nabídku. A žádá o pomoc vládu. Tato situace ilustruje fatálně chybný přístup k energetické politice.

 „V tuto chvíli je více než jisté, že okolo roku 2030 bude cena elektřiny vyrobené spalováním uhlí natolik vysoká, že energie z uhlí nebude na trhu konkurenceschopná. Může tak dojít k náhlému ukončení činnosti příslušných společností, což povede k riziku nezaměstnanosti a vyšší ceny elektrické energie pro občany i firmy. V každém případě je řešením rozvoj obnovitelných zdrojů energie, posílení výroby energie ze zemního plynu a její akumulace,“ řekl na jaře loňského roku krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství Václav Židek (Piráti).

Racionální záblesk v Německu. Vezme si Česko příklad?

Dnes již vidíme, že se Židek mýlil ve všem. Cena uhlí trhá rekordy a poptávka po něm je největší v historii. Uhelné elektrárny jedou naplno a je nepochybné, že brzy pojedou naplno i všechny teplárny. Židek za řešení označoval zvýšení výroby ze zemního plynu, ačkoli odborníci už dávno varovali, že hrozí závislost na Putinově Rusku. Nyní bohužel víme, jak velkou měli pravdu. Zároveň mluvil pirátský radní o akumulaci elektřiny z obnovitelných zdrojů, která však ve velkém měřítku není ani zdaleka vyřešena. A v nejbližších letech ani nebude. Stačí se podívat do sousedního Německa, které sice na rozdíl od nás již vybudovalo obří výkon v obnovitelných zdrojích, ovšem dobře ví, že to v nadcházející zimě nijak zvlášť nepomůže. Němci proto znovu spouští uhelné elektrárny, schváli přednost pro vlaky s uhlím na německých železnicích a zvažují prodloužení provozu posledních jaderných elektráren.

Židek svá slova říkal v době, kdy už bylo na stole doporučení Uhelné komise, která coby termín uhelného konce doporučila rok 2038, avšak současně stanovila jasnou podmínku, že musí být k dispozici zdroje, které výrobu elektřiny a tepla z uhlí dokáží stabilně nahradit. I komise počítala s nárůstem využití zemního plynu i OZE, za budoucí pilíř české energetiky ale označila jádro. A realisticky navrhovala dostatek času, aby se transformace české energetiky mohla uskutečnit.

V Libereckém kraji měli potřebu vyzývat vládu k jinému řešení. Nyní už nejspíš sami vědí, že v energetické politice nemůže převládat optimismus ani ideologie. Snad se poučí a budou mementem i pro ostatní.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa