Doba čtení:1 m, 44 s
Bílý dům. Foto: morgueFile.com
Bílý dům. Foto: morgueFile.com

Plán amerického prezidenta Baracka Obamy na snížení emisí oxidu uhličitého do ovzduší, který je základem boje Obamovy administrativy se změnami klimatu, zastavil nejvyšší soud USA. Vyhověl tak odpůrcům, podle nichž nová pravidla povedou k uzavírání elektráren a ke zvýšení účtů za elektřinu.

Bílý dům již oficiálně oznámil, že s výrokem soudu nesouhlasí a očekává, že nová emisní pravidla před soudem obhájí. „Jsme stále přesvědčeni, že v této věci zvítězíme,“ zaznělo v prohlášení. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) prý bude dále činit „agresivní kroky“ ke snížení emisí oxidu uhličitého. Podle nových pravidel bude každý stát muset předložit plán opatření ke splnění emisních limitů do letošního září, požádá-li o výjimku, pak do září 2018, uvedl server Týden.cz.

Čtěte také:
Dvojí tvář ekologa Obamy
Těžař: Obama nás likviduje

Soud vyhověl žádosti 27 států a firem, které plán soudně napadly loni v říjnu, aby byla odložena redukce vypouštění škodlivin do doby, než budou ukončeny soudní pře. Soud rozhodl v poměru pět ku čtyřem. Nové nařízení tak nemůže vstoupit v platnost dřív, než budou soudní řízení ukončena.

Obama, který si boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit, loni navrhl docílit do roku 2030 poklesu emisí CO2 v porovnání s rokem 2005 o 32 procent. To vyvolalo velkou vlnu kritiky z mnoha stran. Ozvali se logicky těžaři, podle nichž chce Obama zlikvidovat uhelný sektor, který ve Spojených státech zaměstnává tisíce lidí. Své obavy vyjádřila i řada jednotlivých států, které se bojí dopadů na zaměstnanost a ekonomiku. Na Obamových plánech nenechali nit suchou republikáni, ale ozvala se i řada demokratů.

Amerika se bez uhlí stále neobejde. Tato cenná komodita, která kdysi obstarávala polovinu energie v zemi, nyní pokrývá zhruba 40 procent. V roce 2040 by to mělo být 34 procent. Na úkor uhlí mají posilovat především zemní plyn a obnovitelné zdroje. Američtí těžaři zažívají těžké časy. Téměř každý měsíc je uzavřen nějaký americký důl.

Mohlo by vás zajímat:
USA mají uhlí na 222 let
Americké vánoce jsou energetickou bombou
Google jde na uhlí, ale nepřiznává to

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa