Odboráři souhlasí s prodejem OKD Diamu

Diamo_wikipedie_compressed

Scénář, podle kterého OKD převezme Diamo za 1 korunu, je stále pravděpodobnější. Foto: Wikipedia

Odborový svaz pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) spolu s představiteli ČMKOS přivítali vládní plán, jak dále postupovat v kauze OKD. Po odkupu těžební společnosti státnímu podniku Diamo za symbolickou cenu, zato včetně všech závazků, volali horníci už řadu měsíců. 

Spolu s jednoznačnou podporou odboráři jedním dechem dodávají, že mají pochybnosti o reálnosti termínů ukončení těžby v jednotlivých dolech. A zároveň předem odmítají jakýkoli jiný postup. Podle nich by totiž pak mohlo dojít k nekontrolovatelným vlastnickým a ekonomickým změnám, v jejichž důsledku by stát nemohl zaručit financování uzavření dolů a sociální program pro propouštěné zaměstnance. „Máme obavu, že když nepodá závaznou nabídku ani Diamo, ani jiný investor, bude následovat okamžitý konkurz,“ uvedli na závěr prohlášení.

Čtěte také:
Chce Babiš převzít vliv nad OKD?
Odboráři prosazují převzetí OKD státem

Záměr vlády podat závaznou nabídku státnímu podniku se zkušenostmi v hlubinné těžbě surovin podporuje Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS). „S ohledem na předpokládanou životnost dolů OKD nelze předpokládat, že soukromý subjekt by dokázal vytvořit finanční rezervy,“ odůvodnil KZPS své stanovisko. Zástupci odborů doufají, že Diamo zajistí i baňskou záchrannou službu.

Návrh na převzetí OKD společností Diamo za částku jedné koruny předložil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) do připomínkového řízení na konci ledna. Podle svých slov se tak snažil zabránit tomu, aby si nový majitel přivlastnil zisky a náklady na útlum přehodil na bedra státu. Představenstvo OKD má už jen dva měsíce na to, aby předložilo reorganizační plán. Při hledání strategického partnera už oslovilo více než dvě stovky firem. Pokud věřitelé reorganizační plán neodsouhlasí, čeká společnost konkurz.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
Další krok k těžbě ve vesmíru