Doba čtení:1 m, 43 s
„Když srovnáme zátěž, jaké je vystaven kuřák cigaret, s údajnou zátěží způsobenou polétavým prachem, musel by se každý kuřák během pár týdnů skácet mrtvý k zemi,“ uvedli vědci. Foto: pixabay.com

Více než stovka německých odborníků, zejména plicních lékařů, ve společné zprávě zpochybňuje tezi, že polétavý prach a oxidy dusíku škodí zdraví. Platné limity koncentrace těchto látek v ovzduší označují za naprosto nesmyslné.

Experti tvrdí, že „v současnosti neexistuje vědecké opodstatnění pro aktuální limity polétavého prachu a NOx”. Požadují proto přehodnocení vědeckých studií nezávislými vědci, uvedl server Novinky.cz.

Čtěte také:
Expert: Ovzduší nejvíce škodí rodinné domy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Dosud přitom panovala mezi politiky i vědci všeobecná shoda na tom, že očekávanou délku života v Německu snižuje znečištění ovzduší. S odvoláním na data zejména Světové zdravotnické organizace (WHO) se argumentovalo tím, že oxidy dusíku v ovzduší zaviní ročně až 13 tisíc úmrtí, a polétavý prach dokonce až 80 tisíc.

Na tyto údaje reaguje nový dokument, jehož autorem je bývalý šéf Německé společnosti pro pneumologii Dieter Köhler a další tři spoluautoři. Přibližně uvedený počet lidí ročně podle nich zemře na rakovinu plic způsobenou cigaretovým kouřem a také na chronické obstruktivní plicní onemocnění (COPD).

„Plicní lékaři se ve svých praxích a na klinikách setkávají s těmito úmrtími denně, ale s úmrtím způsobeným polétavým prachem a NOx, i při pečlivé anamnéze, nikdy. Při tak vysoké úmrtnosti by se musel u plicních onemocnění ten jev někde objevit přinejmenším jako asociativní faktor,” argumentují experti.

„Když srovnáme zátěž, jaké je vystaven kuřák cigaret, s údajnou zátěží způsobenou polétavým prachem, musel by se každý kuřák během pár týdnů skácet mrtvý k zemi,“ uvedl vedoucí výzkumu Dieter Köhler, který proto považuje limitní hodnoty stanovené nařízením Evropské unie za „naprosto nesmyslné”.

Překračování příslušných limitů vede v některých německých městech například k zákazům provozu naftových automobilů. Terčem kritiky jsou však i benzinové motory, zábavní pyrotechnika nebo zemědělství.

Mohlo by vás zajímat:
Patami k výbuchu a zavřete oči
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa