Odbory ČEZ chtějí přidat 12 procent

Týdeník Ekonom na konci srpna napsal, že průměrná měsíční mzda v ČEZ bez členů managementu a vedení činila v loňském roce lehce přes 69 tisíc korun. Foto: ČEZ

Odboráři skupiny ČEZ žádají nárůst platů o 12 procent. Firma zatím po čtyřech kolech jednání žádný návrh nedala.

Mluvčí skupiny ČEZ Ladislav Kříž sdělil, že o mzdách se zatím nejednalo, řešily se nadstandardní zdravotní péče nebo takzvané sick days, tedy možnost vybrat si zdravotní volno.

Odboráři také žádají pracovní dobu 36 hodin týdně či odměnu za získání prověrky Národního bezpečnostního úřadu. Zástupce odborů Vladimír Hronek řekl, že podle ČEZ jsou benefity ke mzdám už teď nadstandardní a že návrh skupiny ČEZ na navýšení platů lze čekat na přelomu října a listopadu.

Čtěte také:
Hysterie kolem CO2: jen omyl, nebo podvod?
Tryskáčový boj se změnou klimatu

Zaměstnavatel nepřišel s žádným jiným návrhem. Cílem je upozornit, že zaměstnavatel nám do této chvíle nesdělil žádné číslo vyjma nárůstu mezd o inflaci, který je ale dlouhodobě sjednán v kolektivní smlouvě. V tuto chvíli se nedá říct, že by bylo o čem jednat. Náš návrh je 12 procent, k tomu zaměstnavatel říká, že s tím nesouhlasí,” řekl Hronek.

Průměrnou mzdu ČEZ nesděluje. Hronek ČTK řekl, že průměr u tarifních mezd je lehce nad 40 000 korun. Zaměstnanci jaderných elektráren nemohou podle zákona stávkovat. Podle Hronka ale mohou vstoupit do stávkové pohotovosti a tím podpořit pracovníky například uhelných elektráren.

Týdeník Ekonom na konci srpna napsal, že průměrná měsíční mzda v ČEZ bez členů managementu a vedení činila v loňském roce 69.039 korun, meziročně o 8,2 procenta více. Je tak vyšší než u dalších energetických firem. Průměrná mzda v innogy ČR byla loni podle týdeníku 60.890 korun, v Pražské energetice 53.510 korun a v E.ON ČR 53.229 korun.

Český statistický úřad na začátku září oznámil, že průměrná hrubá měsíční mzda v ČR letos ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 7,2 procenta na 34.105 korun a poprvé tak ve čtvrtletním sledování překonala 34.000 korun. Úřad zároveň ale upozornil na to, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

E.ON má v ČR uzavřenou kolektivní smlouvu do konce roku 2020. V ní je dohodnutý růst průměrné mzdy do roku 2020. Řekla to mluvčí E.ON Martina Slavíková. Nárůst platů v procentech ani průměrnou mzdu firma neuvedla. Teď s odbory jedná o inflačním vyrovnání.

Vyjednávání o dodatku se týká valorizace benefitů, vybraných příplatků a textových úprav,” řekla mluvčí. Jednání jsou podle ní korektní, předpokládá, že do konce listopadu se firma s odbory dohodne. Firma neočekává žádné protiakce odborů.

Skupina ČEZ zaměstnává přes 30 000 lidí. Zisk EBITDA jí loni klesl o osm procent na 49,5 miliardy korun. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, byl loni 13,1 miliardy korun, meziročně nižší o 37 procent. Vyplývá to z výroční zprávy ČEZ.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Sen každého kluka. Obří rypadlo na dálkové ovládání