Odbory E.ON a innogy chtějí jednat s vedením

Společnost E.ON na základě loňské dohody získá v rámci celé Evropy podíl RWE v innogy. Foto: wikipedia.org

Odbory energetických společností E.ON a innogy v ČR chtějí, aby se uskutečnilo jednání odborářů obou firem za účasti tuzemského vedení společností. Firmy uvedly, že s odbory spolupracují dlouhodobě.

Odboráři řešili dopady propojení obou firem v Česku na prvním společném jednání zástupců OS ECHO, OS UNIOS a Svazu odborových sdružení ENERGIE (SOS ENERGIE). Spojení se má uskutečnit na základě loňské dohody na evropské úrovni o rozdělení innogy, kterou s E.ON uzavřela mateřská firma RWE.

Čtěte také:
Odbory budou řešit spojení E.ON a innogy
Zákazníci innogy si připlatí za plyn

Společnost E.ON v rámci tehdejší dohody získá v rámci celé Evropy podíl RWE v innogy. RWE si nicméně ponechá aktivity innogy v odvětví obnovitelných zdrojů energie a získá rovněž aktivity E.ON v tomto sektoru. E.ON pak bude vlastnit aktivity innogy v oblasti energetických sítí.

Odborové svazy ECHO a UNIOS vyzvaly na začátku ledna ve společném prohlášení vedení obou společností v ČR, aby bylo mimo jiné i na tuzemské úrovni jasně definováno zastoupení odborů ve vedení projektu Sunrise, což je pracovní název propojení firem. OS ECHO zastupuje zaměstnance ve společnostech skupiny E.ON v ČR, OS UNIOS a SOS ENERGIE pak zaměstnance v českých společnostech skupiny innogy.

Ochrana zaměstnanců má ve společnostech E.ON a innogy tradičně velký význam. V rámci plánované integrace těchto společností je nezbytně nutná spolupráce, výměna zkušeností a informací mezi zástupci v těchto společnostech, jak ve fázi příprav, samotného přechodu, tak i cílové struktuře,” napsali odboráři v prohlášení.

Mluvčí innogy v ČR Martin Chalupský řekl, že odbory vedení firmy o jednání standardně informovaly. „Management innogy jasně už v minulosti deklaroval, že plánovaná transakce mezi E.ON, innogy a RWE bude transparentní a všichni zaměstnanci bez ohledu na to. ke které společnosti dnes patří, budou mít naprosto férové podmínky,” dodal.

V podobném duchu se vyjádřila také mluvčí E.ON v ČR Martina Slavíková. „Transakce mezi společnostmi E.ON a innogy bude pro zaměstnance transparentní a férová a počítáme při ní s aktivním zapojením zástupců odborových organizací. I v následujícím období se ve spolupráci s odborovými organizacemi budeme snažit o maximální snížení sociálních dopadů na zaměstnance, tak jak tomu bylo doposud vždy,” dodala.

Skupina innogy zajišťuje v ČR dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Firma provozuje 65 tisíc kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu, vyrábí teplo a elektřinu ve 14 provozech a je největším tuzemským prodejcem stlačeného zemního plynu (CNG) ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic. Skupina v Česku zaměstnává přes 4000 lidí.

Energetická skupina E.ON v České republice patří do skupiny E.ON SE, která je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě a zásobuje elektřinou a plynem na 15 milionů zákazníků. V Česku od ní odebírá asi 1,03 milionu zákazníků elektřinu a 214 tisíc zákazníků plyn. Skupina má v tuzemsku téměř 3000 zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Běloruský gigant Belaz 75710