Odložení těžby na ČSA je špatné

Generální ředitel Severní energetické Petr Kolman. Foto: Severní energetická

Návrh ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) odložit rozhodnutí o prolomení limitů na lomu ČSA na rok 2020 je hodně špatný. Serveru iUHLI.cz to řekl generální ředitel Severní energetické Petr Kolman, který ale stále věří, že vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) o limitech na podzim rozhodne. O limitech bude 27. července jednat tripartita.

„Protože se na lomu ČSA jedná o povrchovou těžbu, tak se musí nejdřív odtěžit skrývka, následně uhelná hmota a pokud se rozhodne v roce 2020, tak počítáme zhruba pětiletou investici jenom do legislativního procesu,“ řekl Kolman. Dodal, že dva hlavní prvky procesu se týkají životního prostředí a vypořádání střetu zájmů. V případě odložení rozhodnutí se tak snižuje možnost kontinuální těžby uhlí.

Mládek minulý týden uvedl, že bude záležet na vůli a trochu i umu těžařů ze Severní energetické, jestli budou schopni těžit do roku 2025 jinak než povrchově. Kolman ale upozornil na to, že je to o technologii a těžebním prostoru. „Jestliže se bavíme o velké Armádě (ČSA) a dobývání uhlí povrchovým způsobem, tak se bavíme o řádu milionů tun. Jestliže se bavíme o chodbicování nebo i stěnování, tak se bavíme o řádu stovek tisíc tun. Tam je propastný rozdíl,“ dodal.

Šéf Severní energetické také zhodnotil první reakce občanů Horního Jiřetína na nabídku firmy k přestěhování kvůli těžbě za limity. Podle něj se dají rozdělit do dvou skupin. „Ten, kdo nemovitost v Horním Jiřetíně nemá, tak tiše závidí. A ten, kdo nemovitost má, je větší či menší mírou spokojený. Na druhou stranu, stoprocentně to odráží mentalitu věčné nespokojenosti a dokladem toho je snaha o vyjednání ještě lepších podmínek. Ale myslím si, že ta nabídka rozhodně není špatná,“ dodal Kolman.

Čtěte: Bílina letos, o lomu ČSA až v roce 2020

Analytici: Mládek navrhl rozumný kompromis