Odpůrce jaderného odpadu vyvedla policie

V areálu Bois Lejuc na severovýchodě Francie má být uskladněn vysoce aktivní jaderný odpad v zemi, a to v hloubce 500 metrů pod zemí. Foto: CIGEO

Francouzská policie vyvedla z areálu plánovaného skladu jaderného odpadu na severovýchodě země odpůrce projektu, kteří místo okupovali. Zhruba 500 četníků vtrhlo do areálu Bois Lejuc a vyvedlo z improvizovaného tábořiště obklopeného barikádami 15 ekologických aktivistů.

Podle agentury AFP dva buldozery pak tábor srovnaly se zemí. Policie zasáhla také v domě v nedaleké obci Bure, kde bydlelo asi 30 aktivistů. Někteří z nich jsou podezřelí z toho, že napadli kameny budovu místní radnice, která s umístněním skladu v katastru obce souhlasila. Sedm osob bylo zatčeno.

Čtěte také:
ČEZ prý jaderné bloky stavět nebude
Němci uskladní jaderný odpad na milion let

V areálu Bois Lejuc má být v rámci projektu Cigéo uskladněn vysoce aktivní jaderný odpad v zemi, a to v hloubce 500 metrů pod zemí. Aktivisté doposud úspěšně bránili provedení průzkumných vrtů v tamním lese.

Ve Francii produkuje radioaktivní odpad skoro šest desítek jaderných elektráren, které vyrábějí asi 75 procent elektřiny v zemi.

Letecký pohled na laboratoře. Foto: CIGEO

Proti chystané stavbě úložiště jaderného odpadu se již roky protestuje také v České republice. Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Čtyři lokality mají letos postoupit do užšího výběru, finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025. Nynější vláda v demisi v programovém prohlášení uvedla, že výstavbu úložiště zajistí. Obyvatelé zmíněných lokalit jsou však ostře proti.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna