Odstávku využívají v elektrárně k opravám a údržbě

Ve spolupráci s chvaletickou elektrárnou opravuje v tomto období elektrické vedení 400 kV společnost ČEPS. Foto: Sev.en Energy

Začátek léta se v řadě energetických provozů využívá k odstávkám, výjimkou nejsou ani teplárny a elektrárny Sev.en Energy.

V Elektrárně Chvaletice v současné době probíhá pravidelná plánovaná celozávodní odstávka. Využíváme ji jako vždy k opravám a údržbě na nejdůležitějších částech naší technologie, kde tyto práce nelze dělat za běžného provozu,“ vysvětlil Václav Matys, generální ředitel chvaletické elektrárny.

Čtěte také:
Soláry v areálu Chvaletic ekonomicky nevycházejí
Matušovská: Od uhlí nesmíme utéct zbrkle

Rozsáhlé práce probíhají na elektrárenských blocích 1 a 2. Podle harmonogramu by opravy na bloku 1 měly skončit v červenci, blok 2 se bude opravovat zhruba do poloviny září. Práce se týkají strojovny, kotelny, odsíření i rozvoden. Za větší akce se dají označit rekonstrukce práškových hořáků nebo výměna dožité komory PK18. Bloky 3 a 4 by měly najíždět v průběhu srpna.

Při odstávce pomáhají také podnikoví hasiči. Asistují třeba u svařování, práci s otevřeným ohněm i dalších činnostech s rizikem vzniku požáru, kterých je během odstávky poměrně hodně. Ve spolupráci s chvaletickou elektrárnou opravuje v tomto období elektrické vedení 400 kV společnost ČEPS. Ta provozuje přenosovou síť, kterou se odvádí elektřina z elektrárny do rozvodny a dále ke spotřebitelům.