Doba čtení:1 m, 17 s

 

Ilustrační foto: AMO

Huť ArcelorMittal Ostrava uvedla do zkušebního provozu dva nové ohřívače, které ohřívají vzduch vháněný do vysoké pece. Teplotu horkého vzduchu tak zvýší o 100 stupňů Celsia. Sníží nejen objem spalovaného koksu až o deset tisíc tun ročně, ale také emise oxidů uhlíku.

Hodnota projektu je 400 milionů korun. „Zařízení sloužící při výrobě surového železa významným způsobem sníží naše provozní náklady. Od roku 2016, kdy spustíme i třetí ohřívač, bude úspora ještě vyšší,“ uvedl ředitel závodu vysoké pece v ArcelorMittal Ostrava Jan Haščin.

Dodavatelem stavby je německá společnost Paul Wurth Refractory & Engineering GmbH. Celková rekonstrukce zařízení probíhá za plného provozu. Modernizace třetího ohřívače má být dokončena v květnu 2016.

Ocelárny se bez koksu neobejdou. Koks je pevný uhlíkatý zbytek odvozený z nízkopopelového, nízkosirného černého uhlí, ze kterého jsou odstraněny prchavé složky v peci s omezeným přístupem kyslíku při teplotách nad 1000 °C.

Čtěte také: V ArcelorMittal Ostrava vyvinuli novou ocel

ArcelorMittal Ostrava patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Ročně vyrábí dva miliony tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví a strojírenství. Je jediným výrobcem silničních svodidel a elektrotechnické oceli v Česku. Kromě tuzemského trhu prodává své výrobky do více než 40 zemí světa. ArcelorMittal Ostrava a její dceřiné společnosti mají 7 500 zaměstnanců. Průměrná mzda loni činila 35 124 Kč.

Huť letos buduje ekologická zařízení dohromady za tři miliardy korun, která by měla dohromady zachytit více než 510 tun prachu ročně.

Mohlo by vás zajímat:
ArcelorMittal bojuje s emisemi

AMO Řez ohřívačem vzduchu