Okamžitou pomocí přispěli k záchraně života

Jednotka Hasičského záchranného sboru Dolu Bílina dokázala i přes nepřízeň počasí bezchybně navést vrtulník letecké záchranné služby k přistání přímo na výsypku. Ilustrační foto: wikipedia.org David Modrý

Mezi zaměstnanci Severočeských dolů jsou naštěstí lidé, kteří operativně, rychle a bez váhání poskytnou náležitou předlékařskou první pomoc. Ta je mnohdy v prvních minutách po selhání organismu nezbytná pro oživení a minimalizaci poškození vzniklého výpadkem životních funkcí.

Václav Derinek z DNT a hasiči z tušimické a bílinské jednotky dokázali při nedávných mimořádných událostech duchapřítomně pomoci a zachránit tak život kolegům. V šatnách při střídání směn v 5.45 postihla pracovníka DNT nevolnost a upadl do bezvědomí, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
Superpočítač pojmenovali podle šachty
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Naštěstí si indispozice kolegy všiml Václav Derinek, řidič rýpadla, který neprodleně poskytl předlékařskou první pomoc – uvolnil dýchací cesty a zahájil resuscitaci, čímž oddálil klinickou smrt a zamezil nevratnému poškození důležitých orgánů. S oživováním mu záhy pomáhali přivolaní tušimičtí hasiči, kteří za pomoci defibrilátoru obnovili srdeční činnost ještě předtím, než dorazila přivolaná sanitka. Za profesionální a lidské počínání všem osobně poděkovali generální ředitel Ivo Pěgřímek a výrobní ředitel Jiří Neruda.

Rychlost a profesionalita rozhodovala také na DB, kde zkolaboval pracovník PRODECA provádějící údržbu zakladače ZP 10 000. Jednotka HZS DB byla na místě 7 minut po nahlášení. Okamžitě zahájila resuscitaci, použila defibrilátor a opakovaně za pomoci elektrického výboje a srdeční masáže obnovila srdeční funkce. I přes nepříznivé povětrností podmínky bezchybně přímo na výsypku navedla vrtulník letecké záchranné služby, který oživeného pacienta dopravil do ústecké nemocnice. Při této mimořádné situaci se osvědčilo špičkové technické vybavení a důkladné proškolení zasahující jednotky hasičů, která byla oceněna GŘ Ivem Pěgřímkem.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech