OKD chce další peníze, Babiš to odmítl

Poslední letošní výplata bude pro severočeské horníky veselejší. Foto: Pixabay.com

OKD žádá od státu 723 milionů korun. Foto: Pixabay.com

Ministerstvo financí s dalšími penězi pro těžební společnost OKD nad už uzavřenou dohodu se státním podnikem Prisko nepočítá. Sdělil to ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Doufá v to, že firmu koupí seriózní soukromý investor, který ji bude dlouhodobě provozovat. OKD je od května v úpadku, včera oznámila, že požádala o pomoc ve výši 723 milionů korun na odstupné propouštěným zaměstnancům a na technickou likvidaci dolu.

Čtěte také:
Krúpa: Ať Bakala vrátí dividendy
Palička: Vedení OKD žije na úkor horníků

Vláda už letos OKD jako pomoc poskytla úvěr 700 milionů korun. Peníze firmě půjčil podnik Prisko, který spadá pod ministerstvo financí. „Pevně doufám, že si OKD koupí seriózní strategický privátní investor, který bude firmu dlouhodobě provozovat. Ministerstvo financí s dalšími penězi mimo dohodu s Priskem pro OKD nepočítá,” napsal v SMS zprávě Babiš.

Ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku uzavře OKD k 31. březnu 2017. Peníze, o které nyní firma požádala, jí při tom mají pomoci. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se k žádosti vyjádří na tiskové konferenci odpoledne.

Za “naprosto nestoudnou” považuje žádost místopředsedkyně opoziční ODS Alexandra Udženija. „Beru ho jako výsměch všem lidem, kteří už jednou ze svých kapes OKD poslali necelou miliardu, a taky všem podnikatelům a firmám, kteří bojují sami a nemohou natáhnout ruku a dožadovat se od státu peněz na záchranu,” uvedla v tiskové zprávě. Mládek by si podle ní měl vzpomenout, že první „miliardový bonus pro OKD” prezentoval jako půjčku, kterou by státu měla krachující firma vrátit. „Je stále jasnější, že se tak nikdy nestane. Místo zjednodušování podmínek pro všechny podnikatele, investic do inovací a vzdělávání končí miliardy v černé díře OKD,” uzavřela.

Majitelé OKD argumentují mimo jiné tím, že obdobnou státní pomoc na uzavírání dolů využily nebo stále využívají i jiné evropské země.

K počátku listopadu OKD z první půjčky vyčerpaly 150 milionů korun. Mládek tehdy zdůrazňoval, že jde o půjčku za konkurzní podstatou, tedy privilegovanou pohledávku, která se s vysokou mírou pravděpodobnosti vrátí. Pro jednání o další půjčce považuje za důležité stanovisko Moravskoslezského kraje.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků