OKD dnes obnoví těžbu

Společnost OKD ve spolupráci s externími firmami, které pro ni zajišťují provoz počítačové sítě, vytvořila oddělenou interní počítačovou síť. Ilustrační foto: pixabay.com

Společnost OKD by dnes měla ve svých dolech na Karvinsku obnovit těžbu černého uhlí. Ukončila ji v pondělí po hackerském útoku, který ochromil její počítačovou síť.

Během vánočních svátků ale firma i tak v plánu těžbu neměla, v podniku měl být jen omezený provoz. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský v úterý řekl, že i proto nebudou ztráty vysoké. Také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) uvedl, že výpadek těžby zatím průmysl nijak neohrožuje.

Čtěte také:
OKD po útoku hackerů přerušila těžbu
Čína staví uhelné elektrárny s výkonem 226 GW

Společnost OKD ve spolupráci s externími firmami, které pro ni zajišťují provoz počítačové sítě, vytvořila oddělenou interní počítačovou síť. Hlavní prioritou obnovy počítačové sítě je podle Čelechovského zajištění bezpečnosti zaměstnanců, díky tomu může být v dolech obnovena těžba. Síť bude mimo jiné monitorovat, kolik zaměstnanců je v dobývacích prostorech a na dalších důlních pracovištích, ale také například ovládání a kontrolu vybraných strojních zařízení v podzemí.

Hackerský útok ochromil počítačovou síť OKD v pondělí a společnost z bezpečnostních důvodů ihned těžbu ukončila. OKD bude muset všechny stanice znovu naformátovat a obnovit data ze záloh, což bude trvat týdny a možná i měsíce.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží ve čtyřech dolech na Karvinsku. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím podniku Prisko stát. I s pracovníky dodavatelských firem nyní v OKD pracuje zhruba 8500 lidí.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje