Doba čtení:1 m, 35 s
V průběhu srpna a září se budou stojky instalovat v porubu v jižní lokalitě Dolu ČSM. Foto: wikipedia.org Petr Štefek

Těžební společnost OKD investuje 70 milionů korun do nákupu důlních teleskopických stojek, které pomohou zvýšit efektivitu práce i bezpečnost. Teleskopické stojky pro OKD vyrábí na míru polská společnost a jsou ze speciální oceli s vysokou pevností. Novinářům to sdělila mluvčí společnosti Bára Černá Dvořáková.

Stojek bude 240 o hmotnosti 700 kilogramů. V průběhu srpna a září se budou instalovat v porubu v jižní lokalitě Dolu ČSM. Stojky tvoří součást mechanizovaných výztuží, takzvaných sekcí, podpírajících nadloží sloje, aby nebyla zavalena.

Stojky lze snadno vysunout a nastavit na rozpětí 1,7 až 3,7 metru podle mocnosti sloje. Původní hydraulické stojky se musely na požadovanou výšku nastavovat ručně pomocí nástavců, použití teleskopických stojek proto zlepší bezpečnost a zkrátí dobu nastavování do potřebné výšky,“ uvedl hlavní mechanik Dolu ČSM Antonín Míra.

V energetice hrozí průšvih, bijí na poplach svazy

Dodal, že před instalací v porubu budou stojky průběžně montovány do jednotlivých sekcí mechanizované výztuže v montážní komoře. „Každá sekce vážící 17,5 tuny se poté za pomocí hydraulického přepravního zařízení dopraví do prorážky porubu, kde se následně upne,“ doplnil Míra.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale firma těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží se jen v Dole ČSM, kde má těžba pokračovat do konce roku 2025. Ročně firma vytěží zhruba 1,2 milionu tun uhlí. V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí, kmenových pracovníků je 2500. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát. Loňské hospodaření společnost skončila čistým ziskem 5,1 miliardy korun, což bylo nejvíce od roku 2011. Proti roku 2021, kdy činil 216,8 milionu korun, stoupl zisk firmy více než dvacetinásobně, v roce 2020 skončil podnik ve ztrátě téměř 2,5 miliardy.