OKD má souhlas s likvidací Paskova

Horníci začali na dole Paskov těžit uhlí v roce 1966. Foto: OKD

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlas s plánem likvidace dolu Paskov, na němž z ekonomických důvodů ukončila těžba loni v březnu.

Teď může OKD, jehož vlastníkem se letos stala státní firma Prisko, začít vyřizovat další povolení k zahájení fyzické likvidace. „Očekáváme, že povolení získáme v letošním třetím čtvrtletí. Pokud se tak stane, zahájíme přípravné práce pro likvidace jam. První z nich, ve Sviadnově, by mohla být zasypána už v prvním čtvrtletí 2019,“ uvedl pro server E15.cz mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Čtěte také:
Soud osvobodil obžalované v kauze OKD
GDPR v podmínkách společnosti OKD

Zatím je důl v zajišťovacím režimu. Zaměstnanci postupně uzavírají důlní díla a redukují takzvané větrní sítě, které slouží k přívodu vzduchu a odvětrávání dolu. Po zahájení likvidace firma odstraní důlní díla, která ústí až na povrch, včetně povrchových objektů. Kromě tří těžebních jam se všechny zasypou. Zbývající se překryjí speciální zátkou a budou sloužit pro jímání plynu, který z dolu bude unikat. Plyn se pak bude odtěžovat.

Po ukončení této etapy se zruší dobývací prostor a oblast se ponechá jen v režimu chráněného ložiskového území. OKD by měla být podle dokumentace EIA s touto fází hotová do konce roku 2021. Náklady na likvidaci dolu odhadla konzultantská společnost A-Consult na 548 milionů korun.

Po uzavření Paskova z dolu odešlo 1030 zaměstnanců. Na útlumu nejprve pracovalo 300 lidí, jejich počet se postupně snižoval na nynějších 130 zaměstnanců. Ostatní doly OKD bude firma utlumovat postupně do roku 2023. Příští rok by měla skončit těžba v dolech Lazy a Darkov. O tři roky později potká stejný osud důl ČSA. V provozu zůstane jen důl ČSM s roční těžbou 1,4 miliony tun uhlí. Celkem by měl útlum stát necelých 5 miliard korun.

Horníci začali na dole Paskov těžit uhlí v roce 1966. Až to jeho uzavření na konci března 2017 vyvezli na povrch 46 milionů tun kvalitního koksovatelného uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly