Doba čtení:2 m, 6 s
V OKD pracuje zhruba 2800 kmenových zaměstnanců a okolo 800 dodavatelských pracovníků. Téměř 1800 lidí už má ukončeno očkování a více než 300 lidí má za sebou první dávku vakcíny. Foto: OKD

Těžební společnost OKD opět zahájila preventivní plošné testování svých zaměstnanců na covid-19. Používá PCR testy na třech odběrových místech – na dolech ČSM-Sever, ČSM-Jih a Darkov. Testovat se bude každých 14 dnů. ČTK to řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Testování se nebude vztahovat na ty zaměstnance, kteří mají za sebou plné očkování proti onemocnění covid-19 a od poslední aplikace dávky uplynulo nejméně 14 dní. Dále k testování nemusí docházet ti, kteří mají doklad o prodělaném onemocnění, od kterého uplynulo alespoň 11 dní, ne však více než 180 dní,“ uvedla Chattová.

Čtěte také:
Co už nemá využití, prodává OKD nejen do šrotu
Seismická aktivita v revíru OKD

Výkonný ředitel OKD Radim Tabášek uvedl, že podnik k testování přistoupil z preventivních důvodů, aby ochránil své zaměstnance a zajistil bezpečný provoz. „Pro naši společnost už to bude 32. kolo preventivního testování. Jsme velmi rádi, že skupina testovaných se nám zúžila a v tuto chvíli bude pravidelné testování podstupovat přibližně 1400 zaměstnanců,“ uvedl Tabášek.

V OKD pracuje zhruba 2800 kmenových zaměstnanců a okolo 800 dodavatelských pracovníků. Téměř 1800 lidí už má ukončeno očkování a více než 300 lidí má za sebou první dávku vakcíny.

Věříme, že počty očkovaných zaměstnanců budou i nadále stoupat, stále také stoupá zájem o náš motivační příspěvek 3000 korun, který náleží těm zaměstnancům OKD, kteří projdou kompletním očkováním a o tento bonus zažádají do konce tohoto roku. Už tak udělalo více než 1200 našich zaměstnanců,“ uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Odběrové týmy jsou složeny ze zaměstnanců OKD a zdravotníků z Nemocnice v Karviné-Ráji. „Výsledek provedeného testu bude zaměstnanci zaslán na jeho mobil přímo z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci. OKD začalo poprvé preventivně testovat své zaměstnance 17. srpna 2020 a od té doby zdravotníci provedli více 109 000 testů,“ uvedla Chattová.

V OKD bylo loni jedno z největších ohnisek nákazy v Česku, firma kvůli tomu na několik týdnů i přerušila výrobu. Po jejím obnovení začala testovat preventivně a uváděla, že se jí to velmi osvědčilo, protože to pomáhalo zamezit nekontrolovanému šíření nákazy.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Těžbu postupně ukončuje, protože se nevyplácí. Letos firma ukončila těžbu v dolech ČSA a Darkov a uhlí těží už jen v Dole ČSM, kde se má těžit minimálně do konce příštího roku.