Doba čtení:1 m, 51 s
Foto: OKD

Společnost OKD se už více než rok potýká s pandemií onemocnění covid-19 a s ní souvisejících opatření a omezení. Firma je zavedla ihned vloni v březnu, neustále je doplňuje a operativně reaguje na dění v republice, doporučení hygieniků i rozhodnutí vlády. Klíčovou metodou je testování každý týden bez výjimky pro každého.

Začalo se vloni 17. srpna a letos k 20. dubnu bylo v celém OKD provedeno 83 288 odběrů,“ popsal pro Měsíčník Horník vedoucí odboru řízení bezpečnosti Luboš Dúbravka. Lidé z firmy zajišťují při testování související administrativu (zanášení do evidence prostřednictvím ASEP karet), samotné vzorky odebírají zdravotníci karvinské nemocnice v Ráji a odesílají je k vyhodnocení do olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny.

Čtěte také:
Co už nemá využití, prodává OKD nejen do šrotu
Seismická aktivita v revíru OKD

Na výskyt koronaviru reagovala OKD vytvořením krizového štábu vloni počátkem března,“ připomněl Dúbravka. Tehdy nastoupila první opatření: Identifikace a odfiltrování osob, které mohou být v oblastech nákazy, povinné používání ochrany dýchacích cest, zákaz podávání rukou, shlukování se a mnoho jiných. Firma pořídila jako jedna z prvních v tuzemsku teploměry, které na vrátnicích sledují, jestli příchozí nemají horečku nad 37,5° Celsia.

Začalo se plošně dezinfikovat, pomáhali s tím i hasiči. Naopak se zdravotníky a armádou jsme spolupracovali při plošném testování zaměstnanců, to první proběhlo v květnu 2020,“ uvedl vedoucí odboru řízení bezpečnosti. Přesto došlo v létě k takovému vyhrocení situace, že šachty přerušují výrobu, jejich bezpečný chod zajišťují vybrané profese. Hygienici hovoří o ohnisku nákazy, jako o „klastru OKD“ a v průběhu prázdnin oznamují jeho zdárné zvládnutí.

A právě v souvislosti s obnovením provozu se v OKD započalo také s pravidelným testováním,“ řekl Dúbravka s tím, že prakticky všechna dříve vyhlášená opatření proti šíření nemoci covid-19 zůstávají v platnosti. Samozřejmě v průběhu času se zrušilo nošení roušek, které byly nahrazeny schválenými respirátory třídy FFP2. OKD tyto osobní ochranné pracovní pomůcky vydává pro povrchové zaměstnance každých deset pracovních dní tak, aby všichni měli na směnu respirátor. Pro důlní zaměstnance probíhá vydávání respirátorů v lampovnách „Například jen třetí pondělí v dubnu bylo vydáno více než tři tisíce, pro které si přišlo 1740 fárajících,“ popsal vedoucí odboru řízení bezpečnosti.