
Pokus o pronesení alkoholu na pracoviště, tři zaměstnanci s více než dvěma a půl promile alkoholu v krvi, čtyři přistižení pod vlivem kombinace drog a další, který před zkouškou na omamné látky raději uprchl. To byly nejzávažnější případy zjištěné v loňském roku odborem ochrany a kontroly v OKD.
Celkem dostalo v průběhu loňského roku „fouknout“ v revíru více než 100 tisíc lidí, u 104 z nich se ukázalo, že byli „pod vlivem“. „Co se zařazení kontrolovaného zaměstnance týkalo, nejčastěji to byli pracovníci dodavatelských firem. Alkohol jsme u nich zjistili šedesátkrát. A druhé nejvyšší číslo – čtyřiadvacet případů – bylo zaznamenáno na lokalitách stonavské šachty,“ uvedl pro Měsíčník Horník vedoucí odboru ochrany a kontroly firmy Jan Jurásek.
Čtěte také:
Další podivnosti kolem bytů OKD
Soud posvětil převod pozemků Bakalovi
Od dodavatelů byl i pracovník přistižený v červenci při pokusu o donášku alkoholu na šachtu. Jen o měsíc později další člověk z dodavatelské firmy na ČSA nafoukal 2,08 promile. Úpravář na Darkově se odvážil přijít do práce s 2,52 ‰, horníci z ČSM-Severu pak s 2,31 ‰ (opakovaná zkouška vykázala dokonce 2,74 ‰), respektive 2,25 ‰ (opakovaná zkouška u něj vykázala 2,52 ‰).
O postihu opilců ale nerozhodoval odbor ochrany a kontroly, nýbrž jejich nadřízení. „Při testu na drogy nám v jednom případě pracovník od zkoušky utekl. Nepomohlo mu to, jednalo se o odmítnutí zkoušky, která se podle zákona bere jako pozitivní se všemi jejími důsledky. Což v případě společnosti OKD znamená u drog okamžité rozvázání pracovního poměru,“ popsal Jurásek.
Za alarmující označil čtyři případy, u nichž se při zkoušce na omamné a psychotropní látky ukázala kombinace cannabisu (marihuany) s drogou na bázi amfetaminu či metamfetaminu (pervitinu). „U alkoholu se poslední tři roky držíme na stejném standardu. U drog jsme zvýšili účinnost, provádíme totiž namátkové kontroly více lidí najednou a nevynecháváme ani vstupní školení. Na těch potenciální nové zaměstnance upozorníme na politiku nulové tolerance omamných a návykových látek v OKD a při jedné příležitosti je kromě osvěty a prevence prověříme. Měli jsme při tom několik pozitivních zkoušek,“ konstatoval Jurásek.
Odbor ochrany a kontroly podle něj hledá stále nové způsoby, jak zakázané – a navzdory velkému riziku stále užívané i přinášené – látky i jejich uživatele odhalovat. „Nemohou prostě mít nikdy jistotu, že právě je nebude nikdo kontrolovat. Neví, kdy, kde to bude, ať na vrátnici nebo přímo na pracovišti,“ zakončil Jurásek.
Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo