Běželi skrz dobývací prostor OKD

Na přípravě, účasti i výkonech se letos bezesporu podepsalo mrazivé počasí. Foto: Facebook Havířská desítka

Podruhé uspořádali běžci z havířovské iniciativy Havířská 10 terénní závod na deset, respektive čtrnáct a půl kilometrů startovaný od šachty a vedoucí dobývacím prostorem společnosti OKD. Uskutečnil se za těžkých zimních podmínek, poslední únorovou sobotu a na start se postavilo čtyřiačtyřicet účastníků.

Letos se na přípravě, účasti i výkonech bezesporu podepsalo mrazivé počasí,“ konstatovali Lumír Hlaváč a Martin Kučera. Ti akci zorganizovali prakticky sami, protože jim na poslední chvíli vypadli kamarádi, kteří přislíbili pomoc. Vstřícnosti se naopak opět dočkali od vedení OKD, které běžcům dovolilo vstup do kolovny u utlumené lokality 9. květen i připojení k elektřině nutné zejména k přípravě čaje pro účastníky, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Privatizace OKD je prý už promlčená
Horníci jdou na dlažbu, Bakala rozhazuje za hračky

Jsem starý havíř, ale šachtu 9. květen jsem sám musel hledat,“ konstatoval vysloužilý horník z rubání Dolu Fučík a vedoucí těžebního úseku v Dole ČSM Jaroslav Lysek. Ten závodil pod svou přezdívkou Dědek Beskydský a ve třiasedmdesáti letech byl nejstarším běžcem na trati. Delší variantu zvládl pod hodinu a pětatřicet minut, přičemž se musel obejít bez občerstvovací stanice (byla zrušena pro nedostatek personálu). Vítězem na 14,5 kilometru se stal Adam Szymanik s časem 1:04:10., běh na 10 km vyhrál Roman Prus s časem 47:39.

Bydlím nedaleko uzavřeného Dolu 9. květen a chodívám do jeho okolí běhat, připadlo mi to pro ostatní běžce jako zajímavé, netradiční prostředí,“ vysvětloval Hlaváč důvod k založení únorové tradice Běhu Dolem 9. května. Zároveň poděkoval OKD za umožnění vytvořit pro účastníky byť provizorní zázemí přímo na šachtě.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech