Doba čtení:2 m, 8 s
OKD takového výsledku dosáhla díky vyšší těžbě i růstu cen uhlí, naposledy byla v zisku v roce 2018. Foto: OKD

Těžební společnost OKD v letošním roce vytěžila víc uhlí, než plánovala. Hospodaření za rok 2021 uzavře se ziskem. ČTK to řekla mluvčí firmy Naďa Chattová. Společnost takového výsledku dosáhla díky vyšší těžbě i růstu cen uhlí, naposledy byla v zisku v roce 2018.

Těžba uhlí v Dole ČSM na Karvinsku, což je poslední místo v kraji, kde se černé uhlí ještě dobývá, by měla skončit v příštím roce.

Celková produkce dosáhla více než 2,5 milionu tun uhlí. Původní plán OKD tak byl překročen o více než 370.000 tun uhlí,“ uvedla Chattová. Původní plán podle ní překročily také tržby, a to o více než 40 procent. Loni OKD tržby za prodej vlastních výrobků a služeb klesly z 11,3 miliardy na 6,15 miliardy korun, ztrátu firma prohloubila na 2,437 miliardy korun z 861 milionů o rok dřív.

Kladný hospodářský výsledek podle předsedkyně představenstva Vandy Staňkové ovlivnila řada faktorů. „Především naše úspěchy v těžbě v průběhu celého roku, velmi příznivé ceny uhlí v posledních měsících, náš trvající důraz na kontrolu provozních nákladů, úspory v oblastech investic, nákupů i oprav, jakož i zvýšená efektivita zpracování naší produkce,“ řekla.

Nadace OKD bude pomáhat i v roce 2022

Plán těžby na rok 2022 předpokládá, že z Dolu ČSM bude vytěženo zhruba 1,3 milionu tun uhlí. „Plánujeme těžit celý příští rok naplno, během roku budou postupně ubývat ražby, tak jak budou dokončovány přípravy jednotlivých porubů,“ upřesnil ředitel provozu OKD David Hájek.

Uhlí se v ostravsko-karvinském revíru začalo těžit v 70. letech 18. století, jeho dobývání tak k regionu patří zhruba 250 let. Těžba se už ale ekonomicky nevyplácí a jediný producent černého uhlí v Česku, společnost OKD, tak v posledních letech doly postupně zavírá. Po vytěžení ekonomicky vytěžitelných zásob firma počítá s ukončením aktivní těžby uhlí ke konci roku 2022. Ještě v roce 1990 v dolech pracovalo přes 100 000 lidí, nyní jich zaměstnávají okolo 3500.

Během celého letošního roku se v OKD testovali zaměstnanci na koronavirus a přímo na šachtách se očkovalo proti covidu-19. „Teď aktuálně máme v OKD 78 procent zaměstnanců, kteří prošli kompletní vakcinací, chceme i dále naše lidi motivovat, aby mysleli na své zdraví a také svých kolegů. V lednu 2022 opět zajistíme pro naše zaměstnance možnost očkování přímo na šachtách,“ dodal výkonný ředitel OKD Radim Tabášek.

OKD má v současnosti zhruba 2700 vlastních zaměstnanců a okolo 800 dodavatelských pracovníků.