OKK Koksovny budou hlídat kamery

OKK Koksovny nefigurují v čele žebříčků největších znečišťovatelů, ale sídlí přímo v Ostravě. Foto: koksovny.cz

Moravskoslezský kraj zpřísnil podmínky provozu ostravské společnosti OKK Koksovny. Nová opatření spočívají v přísnější kontrole provozu podniku, který budou nepřetržitě sledovat kamery. Kraj tím chce co nejvíce omezit úniky dýmu, které byly poslední dobou zaznamenány. Podmínky integrovaného povolení ale firma plnila.

Uvedla to mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Mluvčí firmy OKK Koksovny Jindřich Vaněk uvedl, že podnik bude klást ještě větší důraz na důslednější preventivní opatření.

Odborníci z krajského úřadu i České inspekce životního prostředí budou moci díky detailním záběrům kontrolovat, zda pracovníci koksáren správně dodržují veškeré předepsané postupy. Správný provoz a omezení chyb, které mohou úniky emisí způsobovat, zajistí také častější preventivní výměny potřebných technologických částí,” uvedla náměstkyně moravskoslezského hejtmana Jarmila Uvírová (ANO).

Čtěte také:
DEBRIV: Uhelné elektrárny loni podržely Německo
Pavlas: Baterie jsou zatím jen zajímavý pokus

Dodala, že věří, že nová opatření pomohou emise z koksovny výrazně snížit. Úplně jim zabránit ale podle náměstkyně není možné. Integrované povolení, které OKK Koksovny mají, se kraj rozhodl přezkoumat po několika incidentech v posledním období.

Společnost všechny jeho podmínky splňovala, ukázalo se, že úniky dýmu byly způsobeny technickými závadami. Šetřením se prokázalo, že se všechny problémy řešily podle zákonem určených postupů,” uvedla Uvírová. V několika případech podle ní například bylo na několik minut přerušeno odsávání koksárenského plynu kvůli výpadku elektřiny.

Souhlasili jsme s umístěním kamery v areálu provozu OKK Koksoven k detailnější kontrole denního dodržování stanovených postupů. Snažíme se dělat maximum proto, abychom případným poruchám – na naší straně – předcházeli a maximálně je eliminovali,” uvedl Vaněk.

Poruchám, které se stávají ze strany firmy nezaviněně, jako jsou například náhlé výpadky proudu, ale podle něj úplně eliminovat nelze. „Naše společnost je ochotná přistoupit na všechna opatření, která budou pro nás ekonomicky dosažitelná a budou mít prokazatelný vliv na zlepšení ovzduší v Ostravě,” uvedl Vaněk.

Firma do ekologických opatření za posledních zhruba deset let investovala více než 3,2 miliardy korun, loni například dokončila odprášení jemné a hrubé třídírny koksu za 40 milionů korun. Letos plánuje investice za 135 milionů korun. „Děláme vše proto, abychom dostáli všem ekologickým požadavkům, stanovené emisní limitní dodržujeme, mnohdy dokonce podkračujeme,” uvedl Vaněk.

Společnost OKK Koksovny je součástí holdingu MTX Group podnikatele Petra Otavy. Produkuje různé druhy koksů pro slévárenskou a hutní výrobu, speciální metalurgii, vytápění a jiné účely. Je největším evropským výrobcem slévárenského koksu. Její loňská produkce činila 712,5 kilotuny koksu. Koks firma vyrábí v koksovně Svoboda v Ostravě-Přívoze, která provozuje čtyři koksárenské baterie o celkovém počtu 210 komor. Firma má přes 500 zaměstnanců.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech