Omezení těžby vyprázdní i kasu Karviné

Podle náměstka primátora Karviné Wolfa přijde město kvůli útlumu těžby o 60 milionů ročně

Podle náměstka primátora Karviné Wolfa přijde město kvůli útlumu těžby o 60 milionů ročně

Uzavření dolů a snížení těžby v kauze OKD není strašákem jen pro samotné horníky a jejich rodiny, ale také pro radnice v Moravskoslezském regionu. Obecní rozpočty totiž postihnou dramatické výpadky příjmů. Nejvíce je ohrožena Karviná a Orlová, v menší míře pak Stonava či Doubrava. Náměstek primátora Karviné Jan Wolf (ČSSD) v rozhovoru pro iUHLÍ.cz vypočítává škody v milionech.

Karviná dostává z těžby do svého rozpočtu ročně cca 60 milionů, jak velký výpadek očekáváte v roce 2016?

Bude to v řádu jednotek miliónů podle výsledků těžby, která bude letos zjevně nižší. Vloni jsme dle horního zákona inkasovali 25 milionů korun. Dalších 35 milionů pak dostáváme jako fixní částku nad rámec zákonných odvodů splatnou k 30.6. daného roku a zatím nevíme, zda OKD daný závazek splní.

O jak významnou část rozpočtu jde?

Rozpočet města se pohybuje na hranici cca 850 milionů korun. V případě, že by nám skokově vypadlo 60 milionů, tak by to byl docela razantní zásah do rozpočtového hospodaření. Přesto si myslím, že v případě postupného útlumu těžby budeme schopni zvládnout snižování finančních prostředků tak, aby nedošlo k ochromení financování služeb města.

Čtěte také:
Otava a Paukner mají zájem o část OKD
Žádný důl OKD to ještě nemá spočítané

Připravuje radnice již nyní úsporná opatření, a jaká konkrétně?

Rozpočet města pro rok 2016 jsme sestavovali docela konzervativně, a proto již žádná úsporná opatření nepřipravujeme, případné výpadky v rozpočtu dokryjeme finanční rezervou města.

Výpadek příjmů do rozpočtu je jen jedna strana mince, případné propouštění až 5000 horníků, které avizuje OKD, bude mít také dopad v regionu. Jak se konkrétně dotkne Karviné?

Útlum těžby musí být pozvolný, měl by trvat několik let, optimálně nejméně do roku 2020. Doprovázet by jej měla nová nabídka práce pro naše lidi, rekvalifikace a odchody horníků do důchodu. Region není připraven na skokový nárůst nezaměstnanosti, s postupným procesem se vypořádáme lépe. Nejde jen o místa v OKD, ale o návazné profese, o služby, které si zaměstnanci OKD a firem okolo kupují, o jejich rodiny.

Plánujete nějaká konkrétní opatření?

My spolupracujeme s krajem při přípravách pro vybudování nové zóny Barbora a jsme samozřejmě připraveni být nápomocni i při procesech výše uvedených. To hlavní je ale na státu a vládě. Vláda by měla uvolnit peníze na pomoc horníkům, na úřadech práce by měl probíhat proces rekvalifikací a koordinace nabídky práce od firem z regionu, na CzechInvestu hledání nových velkých zaměstnavatelů.

Vystudoval jste báňskou univerzitu, máte k hornictví blízko?

Ano, mám k němu blízko. Narodil jsem se v Karviné, žiji tady, mám tento kraj rád.

Mohlo by vás zajímat:
Bakala: Žralok pravdy a lásky
O uhlí se často lže
Další krok k těžbě ve vesmíru