Osm větrných turbín musí ustoupit uhlí

V německém povrchovém dole Garzweiler se bude těžit uhlí až do roku 2030. Kromě větrníků musí těžbě ustoupit i obec Lützerath. Foto: wikipedia.org

V německém povrchovém dole Garzweiler se bude rozšiřovat těžba má uhlí. Těžit se zde bude až do roku 2030. Těžbě bude muset ustoupit i osm větrných turbín. Aktivisté jsou zděšeni, provozovatel RWE chce kompenzace jinde.

Spolkové a zemské ministerstvo hospodářství vedené zelenými se dohodly s energetickou společností RWE, že ukončení těžby uhlí v rýnské oblasti bude posunuto na rok 2030 a že v povrchovém dole bude zachováno pět vesnic. Obec Lützerath, jejíž původní obyvatelé se odstěhovali a která patří společnosti RWE, má být kvůli postupu těžby vybagrována. Nedávno to potvrdil německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck  (Zelení). Proti bourání obce protestují aktivisté. Těm vadí i plán na zbourání větrníků.

Německo se přestává bát zimy

Většina větrných turbín postavených v roce 2001 bude pravděpodobně demontována v průběhu příštího roku, uvedl mluvčí RWE. Již v roce 2001, kdy byly větrné turbíny uvedeny do provozu, bylo jasné, že jednou přijde povrchová těžba, vysvětlil mluvčí. Demontáž by měla být orientována na postup povrchové těžby.

Společnost RWE chce mezitím investovat do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2030 chce společnost jen v oblasti těžby hnědého uhlí v Porýní vybudovat dalších nejméně 500 megawattů na bázi obnovitelných zdrojů. Například v povrchovém dole Inden má být vybudován solární park s 26 500 moduly o celkovém výkonu 14,4 megawattů. Další větrné elektrárny jsou rovněž plánovány nebo se chystají k uvedení do provozu.