Otava vymáhá po OKD obří pokutu

Koláž: iuhli.cz

Otavova firma Metalimex se po OKD domáhá zaplacení více než 400 milionů korun, z nichž většinu tvoří smluvní pokuta. Koláž: iUHLI.cz

Mezi největší věřitele zkrachovalé černouhelné OKD patří společnost Metalimex rodiny Otavových. Firma vyčíslila své pohledávky za OKD na 409,7 milionu korun, do nichž zahrnula rovněž obří smluvní pokutu ve výši 310,8 milionu. Společnost OKD ale tuto pokutu odmítá a v návrhu na insolvenci Metalimex mezi největšími věřiteli neuvedla.

Vedení společnosti OKD pohledávku společnosti Metalimex týkající se smluvní pokuty neuznalo. Považuje ji za neoprávněnou, a proto se stala předmětem soudního jednání,“ řekl magazínu Euro mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Čtěte také:
Půjčí někdo OKD miliardy?
Věřitelé OKD už přihlásili pohledávky za deset miliard

Z těchto důvodů nebyla zahrnuta mezi ostatní v rámci insolvenčního řízení. Pokud je společnost Metalimex přesvědčena o opaku a přihlásila ji jako pohledávku za OKD, o její oprávněnosti bude muset rozhodnout insolvenční správce,“ dodal.

Z přihlášek pohledávky podle Eura vyplývá, že Metalimex si nárokuje smluvní pokutu kvůli porušení dvou smluv, které se týkaly přepravy. Smluvní pokutu vymáhá u Okresního soudu v Karviné. Kromě smluvní pokuty se Otavovi snažili rovněž o započtení vzájemných pohledávek, které měli s firmou OKD. Požádali proto soud o svolení se započtením pohledávek ve výši 56,1 milionu korun. Tomuto návrhu soud minulý týden vyhověl a nařídil předběžné opatření, které souhlasí se započtením těchto pohledávek.

OKD vyčíslila výši závazků, které se týkají sociálních nákladů (odstupné, zvláštní přídavek horníkům nebo věrnostní přídavek) a nákladů na technickou likvidaci těžby, v celkové výši 5,75 miliardy korun. Tyto nároky mají přitom přednost před pohledávkami ostatních nezajištěných věřitelů. Hodnotu svého majetku společnost vyčíslila na 6,75 miliardy korun.

Na ostatní věřitele tak zůstane nejvýše miliarda korun, z níž se budou vyplácet věřitelé s celkovými pohledávkami ve výši nejméně 17,2 miliardy korun. Z půjčené stokoruny tak uvidí věřitelé nazpět nejvýše necelých šest korun. A to ještě v optimistickém případě, když hodnota majetku černouhelné těžební firmy neklesne.

Suma celkových pohledávek oproti vyčíslení, které provedla společnost OKD, se navíc může ještě změnit. „Věřitelé mají ještě dva měsíce na to, aby rovněž přihlásili další svoje pohledávky,“ upozornil Čelechovský.

O tom, zda budou nebo nebudou uznány, a kdo se pak stane hlavními věřiteli, rozhodne insolvenční správce, nikoli vedení OKD,“ doplnil.

Nejvyšší dluhy OKD pramení ze vztahů s mateřskou skupinou New World Resources (NWR). OKD totiž ručí za dluhopisy vydané NWR v objemu 300 milionů eur, které se staly kvůli porušení podmínek emise bondů splatnými.

Za věřitele označila společnost OKD bankovní domy Deutsche Bank a Citibank, které ovšem pouze zastupují samotné držitele dluhopisů, a hodnotu ručení vyčíslila na 10,3 miliardy. Minulý týden již Citibank přihlásila pohledávky vůči ostravské firmě ve výši 9,5 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat:
Zeman: Bakalu je třeba zavřít
Elektrárna budoucnosti: vyšší výkon, nižší emise
Na Špicberkách půjdou emise pod zem