Ovzduším na Ostravsku žije i Facebook

Doba čtení:2 m, 27 s

Ilustrační foto wikipedia

Návštěvníci facebookové stránky iUHLI.cz se pod jednotlivými články pouštějí do stále vášnivějších diskusí. Velkou odezvu vzbudily například zveřejněné výsledky výzkumu, co nejvíc znečišťuje ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Výsledky ukázaly, že ovzduší v kraji ovlivňuje negativně především doprava, zplodiny přicházející z Polska a lokální topeniště. Mnohem méně pak místní průmysl a energetika, jak dlouhá léta tvrdili zejména ekologičtí aktivisté, na což v diskusi upozornil uživatel Jan Rákos.

Čtěte také:
Vzduch na severu Moravy kazí hlavně doprava
ArcelorMittal bojuje s emisemi

Ekologičtí aktivisté a Zelení tuto zprávu budou muset co nejvíce přehlížet. Bojovat proti motoristům nemá tu údernost. K jedoucímu autu se přivázat nejde a zablokovat dálnici vlastními těly někde před Ostravou je v tom oparu poměrně riskantní. Navíc dle brožurky pro nátlakové akce musí mít nepřítel tvář a tohle by na třetí zprávu ve zprávách na ČT1 nebylo,“ napsal Rákos, který zároveň navrhl ekologům i změnu jejich strategie.

Kdybych byl ekolog já, tak 1) oslovím Hnutí Duha, která by prolobovala ve sněmovně zákon, který by dával výrobcům automobilů za povinnost na karoserii vyrazit nápis – vaše auto zabíjí. 2) okamžitě bych zadal studii již zkušeným odborníkům z Akademie věd, kteří by vyčíslili externality vznikající při automobilové dopravě. 3) Rozjel bych pořádnou mediální kampaň a po motoristech žádal peníze proplatit i zpětně – nezapomněl bych zdůraznit, že ta sobecká potřeba vozit si zadek stojí daňového poplatníka částku podobnou jako je státní rozpočet – samozřejmě na zvýšeném zdravotním pojištění,“ doplnil Rákos.

Jiní uživatelé by naopak náhradu škody chtěli od polských sousedů. „No tak aby už teda Poláci něco zaplatili, a snižte nám nájmy na polovinu, to by bylo vůči nám alespoň trochu solidní,“ napsal Ruda Novotný, s nímž ale nesouhlasil Meandry Odry Spáčil. „POLÁCI ZA TO NEMOHOU – hon na čarodějnice!“ přispěl svým názorem. Svádět vinu na Poláky odmítá i Zdeněk Lutovský. „My se neustále hájíme tím, že největší dopad je z Polska, ale 320 dnů v roce na Ostravsku fouká vítr od jihu a jihozápadu a Polsko je opačným směrem, tak nás přestaňte pořád krmit lživými zprávami. Bohužel největší znečišťovatel je AUTOMOBILOVÝ PROVOZ. Když vezmu ještě 50 let zpět, tak všichni na Ostravsku topili v kamnech vesměs kalama, to bylo skoro zadarmo, byly tady stovky továren, které kouřily jak sviňa, a takový hnus tu nebyl, dnes 80 % ústřední topení, skoro žádná továrna, ale aut přibylo minimálně 100x. A co se proti tomu dělá? NIC,“ napsal rozčileně Lutovský.

Jan Nezhyba se opřel do fosilních paliv i našeho serveru. „No krásné to je tvrzení, bohužel jde lokalitu od lokality o celkem odlišné výsledky, ale od demagogické stránky fosilů se nedá čekat nic jiného. Fosilové, GO OUT of Earth,“ vyzval nás a zřejmě i tisíce horníků k odstěhování na jinou planetu Nezhyba.

Naopak s nadsázkou uzavřela diskusi Lenka Milová, která připomněla známé komunistické heslo: „Poručíme větru, dešti.“

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Prohlédněte si elektrárnu z obýváku
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje