Doba čtení:1 m, 10 s
Výstavba elektráren začala na jaře roku 2015, celkové náklady dosáhnou necelých dvou miliard dolarů (cca. 45 miliard korun). Foto: cpec.gov.pk

Nová pákistánská uhelná elektrárna v oblasti Thar už vyrobila první megawatty elektrické energie. Elektrárna má dva bloky o výkonu 330 MW. Očekává se, že druhý blok bude připojen příští měsíc.

Elektrárna bude zásobována uhlím z okolních dolů. Uhelná oblast Thar je považována za 7. největší uhelnou rezervu na světě se 175 miliardami tun hnědého uhlí, pohřbenou asi 160 metrů pod pískem v poušti Thar, uvedl server samaa.tv.

Čtěte také:
Pákistánský uhelný boom je šancí pro ženy
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě

Těžbu i provoz elektrárny má na starosti společnost Engro Powergen Thar Limited. Jde o jeden z prvních projektů hospodářského koridoru Číny a Pákistánu (CPEC).

Vzhledem k tomu, že elektrárna je zásobována domácím uhlím, mohla by zemi přinést průměrné devizové úspory až do výše 1,6 miliardy dolarů ročně. Pákistán bude totiž moci omezit dovoz LNG, uhlí a ropy ze zahraničí.

Podle zprávy agentury Bloomberg může region vyprodukovat dostatek uhlí pro výrobu 15 GW elektřiny v příštích 10 letech. Tato levná alternativa k dováženému palivu může zemi pomoci překonat chronický nedostatek energie, který má velmi negativní vliv na hospodářský růst Pákistánu.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo