Doba čtení:2 m, 14 s
Současný boom solárů na střeše sice pomůže jejich vlastníkům, ostatní ale zaplatí víc. Foto: eon

To, co se nyní děje právě s takzvanou regulovanou složkou ceny energií, není nějaký výkyv, ale trend, který bude pokračovat a jehož příčinou je Green Deal. Je zjevné, že to, co se odehrálo v posledních dvou letech s cenami energií, mělo hluboké kořeny v klimatické politice Evropské unie a válka na Ukrajině jen urychlila to, co by přišlo tak jako tak během pár dalších let, napsal na stránkách deníku E 15 komentátor Reflexu Pavel Páral.

„Dnes třeba prokazatelně nejsou příčinou cen silové elektřiny kolem 130 eur za megawatt hodinu samotné ceny plynu, ale především emisní povolenky v ceně mezi 80 až sto eury. A jedna stačí na jednu MWh elektřiny z uhlí nebo dvě MWh z plynu. Zdražování poplatků spojených s distribucí je vyvoláno pouze zvyšováním podílu obnovitelných zdrojů a od toho odvozených nákladů na posílení sítě a její odolnosti proti prudkým výkyvům ve výrobě nestabilních solárů a větrníků,“ vysvětlil Páral, který zároveň upozornil, že EU na válku reagovala, místo úpravou cílů v energetické revoluci, dalším znásobením už tak přepálených cílů.

Ty ministerstvo průmyslu a obchodu promítlo do takzvaného Klimaticko-energetického plánu. Podle něj v Česku zvýšíme výrazně podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie ze současných 18 na třicet procent, k čemuž je potřeba vybudovat zhruba kapacitu solárních elektráren o výkonu dalších deseti gigawattů (GW) a větrníky s 1,5 GW. A to během sedmi následujících let.

Varování: Staré solární panely jsou časovaná ekologická bomba

„Kolik to bude stát na poplatcích promítaných do účtů za proud? To se v plánu nedočteme. Ale můžeme sami zkusit počítat. Dnes příspěvky na obnovitelné zdroje činí asi 36 miliard. Z toho po Novém roce zaplatí stát devět a půl. Zbytek občané a firmy. Podle zákona je maximální platba domácnosti omezena na 490 korun za MWh,“ napsal Páral

Ten zároveň upozornil na zatím málo zmiňovaný problém. Jde o to, že současný boom solárů na střeše sice pomůže jejich vlastníkům, ostatní ale zaplatí víc. Jednak se i z jejich peněz platí štědré dotace, zároveň porostou náklady na distribuci a regulaci sítě. Pro všechny, kdo si žádné panely na střechu dát nemohou, ale budou na ně muset přispívat, jde o velmi špatnou zprávu.

„Drobní solárníci dost ušetří, ale jejich samozásobení sníží objem energie přepravovaný v síti, na který se síťové náklady rozpočítávají. A to ještě musíme také přičíst náklady na nové, lepší dráty, rozvodny a řízení sítě i na takzvané systémové služby, tedy dodávku v době, kdy nesvítí slunce. Současné náklady bezpochyby násobně narostou a v cenách se to nemůže nepromítnout masivním nárůstem,“ upozornil Pavel Páral.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa