Pardubický kraj chystá 3. kolo kotlíkových dotací

Pardubický kraj přispěl na nové kotle již více než 1700 žadatelům. Foto: wikipedia.org Vojtěch Dočkal

Pardubický kraj vyhlásí v září třetí výzvu pro fyzické osoby na poskytnutí dotací na výměnu neekologických kotlů. Příjem žádostí, které se nově budou pravděpodobně podávat i elektronicky, úřad zahájí do konce října.

Pracuje se i na způsobu, který by umožnil podat žádost lidem, kteří nemají volný přístup k internetu, řekla krajská radní zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace Hana Štěpánová.

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotle 19 milionů
Na Královéhradecku se strhne bitva o kotlíky

Výzva bude vyhlášena do 29. září, příjem žádostí bude zahájen nejpozději do 31. října. Celková dotace je ve výši téměř 178 milionů korun,” uvedla Štěpánová.

Podle ní se proti dřívějším výzvám podmínky pro získání dotací o něco zhorší, detaily zatím nejsou dopracované. V minulosti se výše podpory na projekt pohybovala mezi 70 a 85 procenty ceny podle lokality a typu pořizovaného kotle, maximálně však 127 500 korun. Nejvyšší dotaci mohli získat lidé v České Třebové, Holicích, Lanškrouně, Litomyšli, Moravské Třebové, Linharticích, Pardubicích, Svitavách a Jablonném nad Orlicí, kde je špatná emisní situace. Žadatelé museli zároveň udělat aspoň jedno další energetické opatření, například zateplit část budovy či vyměnit nebo utěsnit okna nebo dveře, případně doložit, že energetickou náročnost budovy na kategorii úsporná už snížili.

Pardubický kraj rozděloval peníze na výměnu kotlů již dvakrát. V prvním kole se mohli zájemci ucházet o dotaci loni v lednu, získalo ji přes 1000 lidí. Původně plánovaná částka 100 milionů korun byla zvýšena tak, aby došlo na všechny žadatele. V druhé výzvě bylo letos v únoru rozděleno přes 80 milionů korun mezi více než 700 žadatelů.

Mohlo by vás zajímat:
Pomůže vojenský průmysl americkému uhlí?
Uhelný důl Zollverein je památka UNESCO
VIDEO: Staňte se na chvíli řidičem monstra