Doba čtení:1 m, 56 s
Model 9EMax je první turbínou svého druhu instalovanou v Evropě. Umožní zvýšit účinnost výroby elektřiny a snížit náklady na údržbu. Foto: GE.com

Společnost GE v paroplynové elektrárně Sokolovské uhelné ve Vřesové dokončila modernizaci plynové turbíny. Model 9EMax je první turbínou svého druhu instalovanou v Evropě. Umožní zvýšit účinnost výroby elektřiny a snížit náklady na údržbu.

Dvě ze stávajících plynových turbín GE 9E se blížily konci životnosti, a posuzovali jsme proto řadu různých variant,“ uvedl Pavel Homola, člen představenstva Sokolovské uhelné pověřený řízením zpracovatelského úseku. „Po posouzení provozních a investičních nákladů jsme dospěli k závěru, že výměna plynových turbín za nový typ GE 9EMax je ta nejlepší možnost, jak zvýšit účinnost, výkon a flexibilitu naší paroplynové elektrárny a zároveň snížit náklady na provoz a údržbu po celou dobu její životnosti,“ doplnil.

Čtěte také:
GE hrozí ve Francii milionová pokuta
Francie nezavede daň pro uhelné elektrárny

Turbína 9EMax byla vyvinuta na základě rozsáhlých zkušeností společnosti GE s provozem více než 700 plynových turbín 9E na celém světě. „Nesmírně nás těší, že můžeme nadále spolupracovat se Sokolovskou uhelnou a společně hledat nejlepší řešení jejích potřeb, včetně realizace našeho prvního projektu modernizace na 9EMax v Evropě,“ řekl prezident a generální ředitel divize Gas Power společnosti GE Scott Strazik.

Společnost GE rovněž provedla celkovou opravu rotoru a převinutí statoru u dvou ze svých generátorů T240-370 s cílem prodloužit životnost zařízení a zvýšit výkon a spolehlivost celé plynové elektrárny. Modernizovaná jednotka byla navíc vybavena online monitorovacím systémem GE a připojena k monitorovacímu a diagnostickému centru GE Atlanta, které zajišťuje nepřetržitou podporu pro prediktivní údržbu.

Sokolovská uhelná ročně vytěží kolem sedmi milionů tun hnědého uhlí. Zhruba polovinu z toho využívá v procesu zplyňování k výrobě energoplynu, který je určen pro spalování v paroplynové elektrárně k výrobě elektrické energie jak pro vlastní těžební a průmyslové procesy, tak pro další odběratele v Evropě.

GE Power je přední světový dodavatel zařízení, řešení a služeb pro odvětví energetiky, od výroby po spotřebu. Společnost působí ve více než 180 zemích, její technologie zajišťují třetinu světové výroby elektrické energie a slouží 90 procentům distributorů. Její software řídí přes 40 procent světové energetiky.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna